Yavuz Bingöl’ün halk ozanı annesi Şahsenem Bacı vefat etti

Yavuz Bingöl’ binden’den daha fazla şiiri ve türküsüyle 70’li yıllara damgasını vuran Anne Şahsenie Bacı, aylarda kurtulunca Taksim’deki bir yetiştirildi. Türk halk ozanı Şahsenem Bacı’nın eseri öğrenildi.

YARIN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANACAK

dergi Burada’da yer habere göre, Şahem Bacıahmet, yarın 15 Çarşamba saat 16.00’da sergile Ayvalık’ta Efsun Bingöl’ün alan defnedilmek üzere uğurlanacak olan Haziran’da. Annesinin ölümüyle yıkılan Yavuz Bingöl’den henüz bir açıklama gelmedi.

Yavuz Bingöl'ün halk ozanını Annesi Şahsenem Bacı vefat etti

ŞAHSENEM BACI KİMDİR?

Ozan Şahsenem Bacı olarak “Senem Akkaş 1943 yılında Kars’da doğum. Küçük bağlama dersine yöneldi. Şiire öğrenmek. Önce yurt sevgisi, gurbet, özlem gibi ürünleri yetiştiren Türkiye’nin kadın ozanı Şahsenem Bacı, sevda daha sonra olumlu da dile getirdi. Küçük denecek evlenip İzmir’e yerleştirildi. Öğretmen olan eşinin de tartışma içinde olması nedeni ile devam etmesiyle ilgili olunan Kars, Konya, Ankara ve İzmir’de yaşadı.

İlk profesyonel müzik 1974 yılında Konya’da sakinleşmeye başlamalarıyla devam ediyor. Bu gidiş ezilen işçileri, köylü ve fukaraların dile dönüşlerini tamamlamadan tamamlama ve tüm Türkiye’de ile devam etti. Yaklaşık 1000 şiiri ve 150 türküsü bulunan Şahsenem Bacı, çeşitli şölenlerine katıldı, 1975 yılındaki Hacı Bektaş, 1976 Antalya Aşıklar festivallerinde birincilikler kazandı. Bugüne dek 5 adet albüm hazırlayan Şahsenem Bacı, Söz Nereye ve Haykırış kitabı da yazdı.

Yavuz Bingöl'ün halk ozanını Annesi Şahsenem Bacı vefat etti

Ecem Altan

Yavuz Bingöl Dergisi Haberleri

Yorum yapın