Türk-İş’ten “Asgari ücret 500 dolar olmamalı” diyen TİM Başkanı Gültepe’ye tepki: Kendine işçi değil köle arıyor

Asgari Ücreti Tespit Komisyonu, yeni yılda mümkün olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında toplanan komisyonda, müşteri heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine ise TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık yaptı.

Basına kapalı toplantı toplantısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının asgari ücret anketinin sonuçları komisyonla paylaşıldı. Ankette, yeni yılda genel bakışın ortak beklentisinin 7 bin 845 lira olduğu bilgisine yer verildi. Toplantıda ayrıca işçi ve göçmenlik tarafının ekonomik birikimlerini görüştürdü ve ortaya çıkardı.

Dün gerçekleşen zirvenin ardından açıklamalarda bulunan Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, ilk görüşmenin olumlu bir ortamda geçtiğini kaydetti. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe’nin önceki gün “(Asgari ücreti) 2023 yılında eğer üretici ve ihracatçı 500-600 dolar gibi sınırlarına ulaştığısa elimizdekileri çok daha fazlasını kaybederiz. Sert tepki gösteren Kavlak, “O kendine işçi değil köle arıyor” ifadesini kullandı.

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak açıklamalarına şu şekilde devam etti; “Türkiye’de elde edilen gelirler üzerinde ağır bir vergi yükü var. Yılda alınan net ücret vergileri giderek azalmaktadır. Ücret merkezi haline getirildi.

Bugün ihracat rakamlarında bu sürelere ulaştıysa bunda emekçinin büyük payı var. Asgari ücretle ilgili alacağın bir tek biziz. İhracatçılar Birliği ayrı konuşuyor. Herkesin kendi yerini bilecek. Eğer onlar bugün ihracat şampiyonu olurlarsa işletmelerde çalışan emekçiler sayesinde olmuştur. Bugün asgari ücret 400-500 dolar olursa biz ihracat yapamayız diye bir tehdit savuruyorsa o kendine işçi değil köle arayan demektir.

Son 20 yılda asgari ücrete 29,8 kat yani 30 kat zam yapıldı. Aynı zaman diliminde ortalama memur maaşları 16 kat yoğun, kamu işçisi maaşı 14 kat ağır, ortalama işçi emekli maaşları 16 kat ağır, emekli memur maaşları 13 kat ağır. Asgari ücreti çok artırmak, 30 kat artırmasına rağmen bugün Türkiye neden minimum maliyet kullanıyor. Yetmediği için konuşuyor. Türkiye’de bu çalışmanın sendikalı olması. Asgari ücreti artırıyorsunuz gelen zamlarla 2-3 sonra alım gücünü yitiriyor. Sendikalı örgütlerde böyle değil. TÜİK korumasının üzerine basılmasına rağmen bizim kullandığımız toplu sözleşmeyi koruyor. Bir yıl içinde yüzde 139 zam aldılar.

Vergi düzenlemesi yaklaşık 14 milyonu ilgilendiriyor. Biz geçen yıl asgari ücret kadar olanı vergi dışında bıraktık. Bunu bu sene tıslayabildiniz mi? Hissedemediniz verginin birinci matrahı gereği kadar yükselmediği için hissedilmedi. Bu sene ortalama bir ücretten bahsetmemek için maliyeti 50 lira brüt 16 bin lira olan kargo ücreti. yılbaşında 13 bin 544 lira nette yer alıyor. 12. Ayda 12 bin 100 liraya düşüyor 1400 lira gidiyor. Netten alıyorum. Kesinlikle 6. ayda asgari ücret düzenlemesi için bu kadar düşük. Asgari ücret düzenlemesi yapılmamış olsaydı bu 1450 lira 1800 lira net olacaktı. Brüt 2 bin 700 liradır. 14 milyon insan 1. ayda aldığı ile yılsonunda aldığı arasında 1500 lira fark ediyor. Vergi işçiliği üzerinde inanılmaz bir yük. Çalışan vergi çalıştıran birde pazarda vergi çalıştıran, taşıt vergisi çalıştıran. Bunun mutlaka barınması gerekir. Bu vergi yükü sürdürülebilir değildir. Ergün başkanın şarkı söylemek istediği buydu. Bunu TÜRK İŞ yönetimini kuruluş olarak kurduk. Meclis’teki tüm idarelere kapsamlı bir mektup yazacağız.”

Erdem Aksoy

Türkiye İhracatçılar Meclisi Asgari Ücret Ekonomi Haberleri

Yorum yapın