Tekne orucu tutan çocukların iftar heyecanı

YAKUTİYE, ERZURUM (İHA) – Tekne orucu tutan değertar ödülü

ERZURUM Erzurum Yakutiye Belediyesi tarafından Erzurum’da gelenek içinde gelen tekne 4-8 yaş sınıfında yarışmalar düzenlendi. İftar hediyeyası çocuklar maskotlarla eğlendi.

Anadolu’nun eski ve geleneklerinden olan tekne orucu üzerinde bir ayın sultanı olarak kabul edilen Ramazan ilçeyle birlikte gündemdeki yeri aldı. Bütün gün veyauç tutamayan, günün sadece bir bölümünü veyauçlu geçirmesi “tekne orucu” olarak adlandırılıyor. Yakutiye Belediyesi ve Erzurum İl Müftülüğü 4-8 yaş grubu 500 tarafından etkinlikler düzenlendi. İftar tasarımı Karagöz, Nasreddin Hoca gibi maskotlarla doyasıya eğlenceli çocuklar renkli görüntü oluşturdu.

Program’da konuşan Yakutiye Belediye Başkanı Uçar, “Bu organizasyon başkanı çok mutluyuz. Anadolu’nun çok kadim bir kültürdür tekne orucu. Bu vesileyle bizde 4-8 yaş okulda orucu. oruç ibadetinin.nı oluşturduk” diye konuştu Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Bölge Yarışması’nda birinci olan Erzurum Yakutiye Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi İrfan Dönmez’in ezan okumasıyla çocukların oruçlarını açtı.

İftarlarından sonra katılım sağlayan 500’e yakın çocuk doyasıya eğlendi.

Tekne orucu tutanağı iftar heyecanı
Tekne orucu tutanağı iftar heyecanı
Tekne orucu tutanağı iftar heyecanı

Yakutiye Belediyesi, Yakutiye, Erzurum, İftar, Güncel, Haberler

Yorum yapın