Şarkısının nakaratında başka birinin sesini kullanan Banu Alkan hakkında hapis istemiyle dava açıldı

Şarkıcı Nicelo Pachey (Nicole Rona), Banu Alkan‘ın öncesinden önce Beyaz Orkida şarkının kendi yolunda olmayan şekilde sürerek dava açtı. Şarkıcı, avukatı aracılığıyla Fikri Sınai Haklar Soruşturma Bürosu’na verilen uygulamalarda 9 yıl önce deneme ses okuması öngördüğünü belirtti. Bu kaydın izni dışında tahmini olarak ancak Banu Alkan tarafından ‘Beyaz Orkide’ ismindeki şarkı ile yolaldığınız iddia etti.

“KENDİ SESİYMİŞ GİBİ PLAYBACK YAPTI”

Peachey’in avukatı İlyas, öğretmen kanallarındat cadade’ lakabıyla, sinemada ise Banu Alkan ismiyle “maruf sanatçı konserlerde, televizyon özel okuma kısmı müvekkilime ait ka izinsiz olarak kullanma kısmı müvekkilime ait ka izinsiz olarak kullanımı” “oynatma” için kullandık.

Şarkısının nakaratında başka kullanıcı kullanan Banu Alkan hakkında hapis istemiyle dava açıldı

BİLİRKİŞİ: SES BANU ALKAN’A AİT DEĞİL

Şikayetin konusuyla ilgili, müzik ilk olarak söz konusu şarkının bilirkişisine gönderildi. Bilirkişi gelen rapora göre’ orkide’ incelemesinin şarkının, “Beyaz beyaz veyaki alev, deli olabilir ben, beyazdan yanıyorum veyakidem” sözlerinin geçtiği nakarat ses Banu Alkan’a ait olmadığı tespit edildi. Ancak raporda söz konusu sesin tekiye ait eğitimden yapılacak olan öğrenilecek için müşteki tarafından sese inanacağına inandırıldı. Alkan hakkında ‘manevi veya mali kullanıma tarama’ suçundan 5 kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Şarkısının nakaratında başka kullanıcı kullanan Banu Alkan hakkında hapis istemiyle dava açıldı

Banu Alkan Dergisi Haberleri

Yorum yapın