New York’un Simgeleri Çin Yeni Yılı İçin Kırmızıya Büründü

New York kentinin simge binaları, bu yıl 22 Ocak’ta kutlanacak Çin Yeni Yılı için kırmızı ışıkla aydınlatıldı.

Empire State Bina Çin Yeni Yılı kutlamalarına, New York‘un ünlü Beşinci Caddesine Pencere bakanında açılan bir sergi ve kutlama ışıklandırmasıyla Cuma sabahı başladı.

SES 1 (Türkçe): TONY MALKİN, Empire State Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su:

“Burada Amerika Birleşik resimleri‘nde, dünyanın dört bir yanında ve özellikle de Çin’de yaşayan tüm Çin toplumuna en içten Yeni Yıl dileklerimizi sunmaktan mutluluğu korumak. Bu, üç yıldır canlı olarak düzenlenen ilk Çin Yeni Yılı kutlaması olduğu için ekstra özel bir kutlama. Bu nedenle bu kutlamayı burada Empire State Binası’nda büyük bir zevke sahip olmayacak.”

Çin’in New York Başkonsolosu Huang Ping, “Bahar Festivali, bir burçtan bir başkasına geçiş yaptığı bir an. Hala Kaplan Yılı’ndayız. Bu yıl çok önemli, çünkü Çin-ABD ilişkilerinin yeniden deposu 50. yıl dönümüne denk geliyor” dedi.

Işıklandırma töreninde konuşan Huang, 50 yıl önce üzerine yeniden konuşacak, büyük faydalar sağlayan Çin-ABD ilişkilerinin normalleşmesine yol açtığına işaret etti.

Huang Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasında halklar arası alışverişin son 50 yılda büyük ölçüde yakalandığını ve pandemi öncesinde Pasifik’in iki yakası arasında her yıl 5’in üzerinde bir kişinin geçtiğini söyledi.

Huang, ikili düşüncelerin kötüleşmesi ve pandemi nedeniyle kesintiye uğramayan halklar arası alışverişi artırmanın öneminin gökyüzünü çizdi.

Huang, New York’taki Çin Başkonsolosluğu’nun 25 Ocak’ta tam olarak faaliyete geçeceğini, insanların Çin’e gitmek için vize başvurularını artık buradan uzaklaştırabileceğini söyledi.

Huang, “Hizmetlerimizden faydalanmak ve Çin’e gitmek için daha çok insana bize gelen yolcular. Öte yandan da Çin’den daha fazla insanı buraya getirmek istiyorum” diye konuştu.

SES 2 (İngilizce): HUANG PİNG, Çin’in New York Başkonsolosu:

“Empire State Binası’nda, Çin geleneklerine ve ülkesine saygınızı gösteren ve Çin’den New York’a Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen yuvalara konukseverliğinizi gösteren bu ışıklandırma kutlamasını yapmak yoluyla bu geleneğin bu şekilde tadını çıkarmamız çok önemli.”

Çin burç kuşağına ve geleneğine göre 2023; uzun ömür, pozitiflik, talih, nüktedanlık, temkinlilik, akıllılık ve kendini korumayı sembolize eden Tavşan Yılı.

Empire State Binası’nın Beşinci Cadde üzerindeki lobisinde açılan Bahar Festivali Penceresi Sergisi, gireceğimiz yılın hayvanı olan tavşana dair süslü tasvirler ve temsillerin bir enstalasyonunu içeriyor.

Empire State Binası, ömrünün 23 yıl süren gelenek süresi Cuma akşamı günbatımına doğru kırmızı ışıklarla aydınlatıldı.

Empire State Binası’nın 86. katında bulunan seyir bölümüne giden yola, Tavşan Yılı’nın keyfini çıkarabilecekler.

Malkin, “Sheng Mary Fırını bugünden başlayarak 29 Ocak’a kadar 86. seyir katımızda yer alarak misafire geleneksel ikramlarda bulunacak” dedi.

Fırında, Tavşan Yılı için özel kekler ve Çin’in rağbet gören diğer yemekleri tüketilir.

Turistler Empire State Binasının 86. katındaki stanttan aynı zamanda panda oyuncakları, kırmızı zarflar, şekerler, Çin işi kumaşlar ve yelpazeler de alabilecek.

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki ikili mimarilere destek olan Çin-Amerikan Dostluk Derneği Başkanı Peter Zhang’a göre Empire State Binası’nda ilk kez Çin Yeni Yılını kutlamak için bir stant açılıyor.

Öte yandan Özgürlük Kulesi (One World Trade Center) de Çin Yeni Yılını kutlamak için Cuma gününün Pazar gününe kadar ikindi ve akşam saatlerinde kırmızı ışıkla aydınlatılacak.

Xinhua haber Ajans borçları ABD’nin New York’a gittiğini bildiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri Çin Halk Cumhuriyeti Empire State New York Güncel Haberler

Yorum yapın