Neşet Ertaş filminin ve fragmanın yayınlanmasına yasak getirildi

Neşet Ertaş‘ın ailesinin avukatı Uğur Çapkın, 23 Aralık‘ta vizyona girecek Neşet Ertaş filmi Garip Bülbül’ün yayınlanmasına yasak getirildiğini açıkladı. İstanbul Fikri Sınai Haklar Mahkemesi’nden film ile ilgili tedbir kararı alınacağını ifade eden Çapkın, “Film ve fragmanın yayınlanmasına yasak getirildi. Bundan böyle hiçbir dava film yayınlanamayacak” dedi.

“AİLENİN RİZASI OLMADAN FİLM YAPILMASINI HUKUK KABUL ETMEZ”

Kararın geçmiş de olsa çıkmış sonucu alıcı verici olduğunu belirleyen Çapkın büyümesi, “Ülkemizde var olduğu bir kez daha teyit edilmiş oldu. Bu dava esasen sadece Neşet Ertaş ve ailesini merkezli bir dava değildi. gerek.Çünkü bu şekilde vefat etmiş büyüklerimizin, sanatçılarımızın veya siyaset büyüklerimizin bir şekilde ailelerinden izin almaksızın film yapılamayacağın artık altının çizilmesi gerekir.

Fragmanları yayınlanan Neşet Ertaş filmi, 23 Aralık tarihinde vizyona girecekti.

Neşat Ertaş filminin ve fragmanının yayınlanmasına yasak getirildiGarip Bülbül romanın bir kare

“NEŞET ERTAŞ KİTAP İÇİN İMZA VERİYOR, FİLM İÇİN DEĞİL”

2012 yılında hayata gözlerini yuman Neşet Ertaş’ın hayatını konu alan “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmiyle ilgili kasım çıkmayan aile avukatı, film çıkışı için Ertaş’tan herhangi bir imza alınmadığını ve sanatçının yaşamadığı kaçışını anlatıldığını anlatmıştı.

Neşat Ertaş filminin ve fragmanının yayınlanmasına yasak getirildi

Neşet Ertaş’ın vefatından 22 gün önce Erol Parlak’ın kitabı için onay aldığı ile ilgili konuşan Çapkın, “Erol Parlak bir şekilde Neşet Ertaş’ın yanına giderek ‘ben sizin dosyalarınızı notaya almak istiyorum’ diyor. Neşet Ertaş’ta Erol Parlak’ı notis olarak görüyor, Ertaş’ta bunun üzerine, ‘Ben yaşlandım, benim eserlerimi benim gibi çalacak ve bırakacak birileri olsun isterim, bunu yaparsan hoş olur’ diyor.Toplamda 34 tane eserin notaya yazılması 5 yıl sahiplenmesine rağmen bitmiyor. ın vefatının ardından hem nota bitiyor hem de kitaba hayatı da ekleniyor.Neşet Ertaş’ın evine gidilerek iki tane yer alıyor.Neşet Ertaş’ın bütün kitapları çıktı alınmış, bu eserler 25 yıl boyunca Erol Parlak hiçbir telif ödemeden kullanıyor.Bu iznin maddi varlığı boğazdaki yalıdan daha fazla, Nota ile alınan imza iki cilt çıkarılıyor. Bu muvafakatların içinde dahi filme izin veren bir madde yok” demişti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Neşet Ertaş İstanbul Aralık Genel Magazin Haberler

Yorum yapın