Musa Orhan olayında Ezgi Mola’ya destek olan Farah Zeynep Abdullah’a hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis istemi

Batman’ın Beşiri ilçesinde intihar eden İpek Er’e (18) cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen Uzman Çavuş musa orhan‘a (25) sosyal medyadan hakaret içeriği gerekçesi yargılandığı davada, para cezasına çarptırılan Ezgi Mola’ya destek olmak için paylaşım yapan Farah Zeynep Abdullah hakkında, musa orhan‘a ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret’ olduğu gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Beşiri ilçesinde tabancayla intihara kalkışan ve 34 gün sonra 18 Ağustos 2020’de hayatını kaybeden İpek Er, eski mektupta Siirt’te görevli Uzman Çavuş musa orhan‘ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasını yazdı. Orhan hakkında Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 12 kişinin bulunduğu az sayıda hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanık Orhan’ın yargılanması sürerken, sosyal medyadan yaşananlara tepki yağdı. Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020’de sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Farah Zeynep Abdullah hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis istemi

musa orhan‘ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ezgi Mola’nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Soruşturmanın ardından Mola hakkında ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret’ suçlarından 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında savunma yapan Ezgi Mola, musa orhan‘ı tanımadığını, sosyal medya hesapları ve internet haber Sitelerinde okuduklarından sonra tweet attığını öne sürüyor, “Kadına şiddete yönelik olarak bu ifadeleri barındırıyor. Medya hesabımda paylaştığım Benden önce 160 bin küsur bu bağlantıyla ilgili tweet atıldı ve konu Türkiye’ye girdi. Kadına yönelik şiddete karşı daha önce de paylaşımlarım oldu, bundan sonra da devam edecek. konu üzerine haberlerini okuduğunda çok öfkelendim ve artık sona ermesi için bahse konu olan tweeti attı. Burada yorumumu şahsa değil; duruma yaptım. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

24 Mayıs 2022’de açıkladığı kararla, Ezgi Mola’ya ‘hakaret’ suçunu yürütme kararıyla 87 gün adli para cezası karşılığı 6 bin 960 lira para cezası verdi.

Farah Zeynep Abdullah hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis istemi

Yargılamanın tamamlanmasının ardından Ezgi Mola’ya destek olmak için tweet atan oyuncu Farah Zeynep Abdullah hakkında musa orhan‘ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş da 30 Ağustos’ta Uşak Banaz Cumhuriyet Başsavcılığı’na müvekkiline hareket içermesi nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda Farah Zeynep Abdullah’ın gerek sinema sektöründe sosyal medya ölçütleri yüksek bir kişi olduğu vurgulanıp, “Bu itibar ile toplum içeriğindeşinde insanları yönlendirme yeteneği bulunmaktadır. Farah Zeynep Abdullah’ın hakaret içerikli sosyal medya paylaşımının yayınlanmasının ardından ciddi bir kitle tarafından hakaret ve tehdit içerikli mesajlar iletilmiş, müvekkil ve evi hayati bir tehlike ile karşı karşıya kaldı. karinesini hiçe sayması, görüşüna yansıttığı çizginin bir aktivizm çizgisi değil, popülizm çizgisi olduğunu gösterir” denildi. Dosya, özelleştirme bürosuna gönderildi. Ancak parçalara ulaşamadı.

Farah Zeynep Abdullah hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis istemi

Farah Zeynep Abdullah ise savcılık ifadesinde musa orhan‘ın suç duyurusunun kötü niyetli ve maddi çıkarma amaçlı olduğu belirtilmiş, “Paylaşım benim tarafımdan yapılmış. veren İpek Er’in iddialarının adli tıp kurumunca şekillendirilmiş raporuyla doğrulandığı görülmüş ve saldırgan saldırı patlaması intihar eden genç kıza ilişkin haberler tüm ülkede infial yaratmış ve beni de derinden sarsmıştır.İpek Er’e karşı yapılan bu cinsel saldırı infaz, Musa Orhan’a hava spermin ölmüş İpek Er’in üzerinden çıkması ve Er’in ceza notunda yazılanlar sadece bende değil, toplum genelinde infial yaratmış ve büyük tepki uyandırmıştır. Oluşan bu tepki sonucunda da sosyal ortamlarda binlerce kişi tarafından binlerce paylaşım yapıldığı görülmektedir.Tarafımca yapılan paylaşım her vicdanlı insan Gösterdiği tepkiden daha farklı değildir’ dedi.

Soruşturmanın ardından Farah Zeynep Abdullah, Musa Orhan’a ilişkin ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret’ içeriği nedeniyle 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle, Banaz Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Farah Zeynep Abdullah Musa Orhan Dergisi Güncel Haberler

Yorum yapın