Marul serada 8 lira, markette 15 lira

Tokat’ marul serada 8 lira iken, markette 15 liradanta.

Tokat merkeze Bağlı Gümenek köyü seralarda marullar Sivas, Ordu illerine gönderiliyor. Serada 8 liradan satılan marul, Sebze ve Meyve Hali’nde 11 liradan marketlerde ise 15 liradan. Köyde çiftçilik yapan meclis falan Musa Sarı, kasım olarak 1 liraya satamadıkları 8 liralık, “Kıvırcık marulun 8 liradan sat. Marketlerde 15 lira. Ama ki köylülük olarak 8 liraya marul. Bu gidişatın gidişatı da yüksek olacaktır. O yüzden yani bizim için olan bir şey değil” dedi.

Marul fiyatının, “Bu sene Amasya’daki seraların kardan düşmesinden dolayı kıvırcık ekilişi yapılmadı. Adana’yı, Antalya’yı yine soğuk vurdu. Ondan dolayı kıvırcık fiyatlarına yüksek. Genel olarak yeşillik fiyatları çok yüksek. Yani teredir, rokadır , dereotudur yeşil soğandır. Bunlar hep yüksek. Sivas var, Ordu var. Trabzon’a mal yapıyoruz. tabi ki biraz daha yüksek fiyata satar. Buradan Ordu’ya biraz daha fazla eğitim. Ama Sivas’taki biraz daha düşük” diye konuştu.

Marulun çiftçinin yüzünü güldürdüğünü ifade eden Sarı, “En bu memlekette güldür. Tabii ki Türkiye genelinde bir pahalılık var. Şimdi onun ürün de pahalı, çiftçinin de birazcık parası” kullanımları.

(Nurhan İçmez/ İHA)

Marul serada 8 lira, markette 15 lira
Marul serada 8 lira, markette 15 lira
Marul serada 8 lira, markette 15 lira

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Yerel, Ekonomi, Güncel, Haberler

Yorum yapın