İbb’nin Yapımını Tamamladığı Yeni Halk Ekmek Fabrikası Cumartesi Günü Açılacak: “İstanbullulara Her Gün 4 Milyon Ekmek Üreteceğiz”

Haber : OKTAY YILDIRIM Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapımı tamamlanan, günlük ekşi mayalı toplam milyon ekmek pişirmek için sahip “Ahmet İsvan Halk Ekmek Fabrikası”, 23 Cumartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağı gösterile hizmete sunulacak. Halk Ekmek AŞ (İHE) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama, bu fabrikanın da faaliyetleriyle birlikte ambalajlılarla birlikte 4 milyon ekmek üreteceklerini bildirdi.

Yükselen kurları ve ucuz ekmek yetiştirmek için bir fabrika yapımını tamamladı. İHE faaliyet kuruluşu, “Ahmet İsvan Halk Ekmek Fabrikası”nın, 23 Temmuz Cumartesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapılacak.

İBB Halk Ekmek AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama, “Ahmet İsvan Halk Ekmek Fabrikası”nı ANKA Haber Ajansı’na anlattı:

“TEKNOLOJİİK VE BU ÖLÇEKTE İLK EKŞİ MAYALI EKMEK ÜRETİM TESİSİ: Bu fabrika çıkış, bu sistem ilk ekşi mayalı ekmek üretim tesisidir. Ahmet İsvan ismi bizim için çok değerlidir. Çünkü halkçı, kamucu, belediyeciliğin öncüsüdür ve Halk Ekmek’in Hamidiye surlarının kurucusudur Ahmet İsvan. herkesin un silolarının her birisi, 50 ton kapasiteye sahip hem güneşten hem de tam olacak şekilde çelik ve paslanmaz şekilde yapılmıştır. Burada unlar fabrikadan kullanılan zamanlama sistemiyle depolanır ve bu silolarda yine malzemeyle malzeme aktarılır, asla el değmiyor. Biliyorsunuz zaten Halk Ekmek’in ekmeklerine el değmeden üretiliyor. Böyle bir üretim tekniğimiz var.

BU FABRİKA ÖNLEYİCİ SAĞLIK HİZMETİ AÇISINDAN DA ÇOK ÖNEMLİDİR: Bu fabrika’de sağlık hizmeti konusunda, Türkiye’de çok önemlidir. Çocuklar için eğitim öğretimi ve sindirim sistemi kuralları. Dolayısıyla bir sağlık hizmeti olarak da yaşınız. Ekşi mayalı ekmek üretim tesisleri, endüstriyel olarak bu Türkiye’de ilktir ve bütünlerin, tam gıda mühendislikleri eğitim üniversitelerini yapabileceklerin uygulanabilecek uygulamalı uygulamalı bir laboratuvar olarak görebilecekleri üniversitelerimize de doluz. Bu çok önemli bir kamu hizmetidir. Sadece ekmek üretmek ve dar gelirli yurttaşlarımıza ulaştırmaya giden, hakikaten önemli bir kazanımdır. Sektöre önemli bir kazanımdır. Bir bütün fırıncı camiasına önemli bir kazanımdır.

BİR BUÇUK YILDA TAMAMLADIK: bizim buralarda malı, herkesin malı. Çok heyecanlıyız. Bir yıl gibi kısa bir dünyadan faaliyete geçirmişsiniz. Cumartesi Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun katılacağı bir açılışla Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu eğitiminden yapılacak. Burada çok ciddi çalışmalar ortaya konuldu. Ben bütün arkadaşlarıma huzurunda olmak istiyorum.

EK UN GİRİŞİ OLMADAN 30 GÜN BOYUNCA EKMEK ÜRETEBİLİR: depolama alanları ile bu fabrikaya hiçbir giriş olmadan 30 gün boyunca ekmek üretilip, İstanbul halkına sevkedilir. İstanbul’da beklenen bir deprem var. inşallah çok geç olur ya da hiç olmaz. Ama böyle bir felaket felaket İstanbullulara 30 gün ekmek üretebilecek bir un depolama kapasitemiz var. Depolarımız dolu ve biz 30 günlük stokla çalışıyoruz. Bu yanıyla, düşünülerek tasarlanmış, tasarlanmış bir tesis.

EKŞİ MAYA TANKLARINDA HAMUR 8 SAAT BEKLEDİKTEN SONRA ÜRETİM BANDINA GEÇİYOR: burası ekşi maya tankları. Buradaki tanklardan 8 saat bekletildikten sonra üretim bandına geçiyor. Demin dem gibi ekmeğin tarihi ekşidir. Ekmeğin asıl ekşi mayalı olması lazım. Endüstriyel maya çok satın almamıza yöneliktir. Endüstriyel ile yapılmış ekmekler, bozan ve ona bağlı hastalıkların ortaya çıkaran bir beslenme şeklidir. Dolayısıyla ekşi mayayı çok önemsiyoruz. Önleyici sağlık hizmeti dediğimiz ve kastettiğimiz de budur. İlk defa öfkeli bu fırını önünüze koyabilirsiniz.

BU FABRİKAYLA 4 MİLYON EKMEK KAPASİTESİNE ULAŞACAĞIZ: İçinde Ahmet İsvan Ekmek Üretim Tesisleri, yaklaşık 80 bin metre kare arazi üzerinde, 30 bin metrekare kapalı alana sahip. Her gün bu üç bantta ambalajlı ve normal ekmek cildi 1,5 milyon adet. Bunun için 250 bin adedi normal somun ekmek, bir milyon adetli küçük paketli rulo ekmekler dediğimiz ekmekler. Yaklaşık 250 bin 350 da bin adet büyük paketli ekmek. Saydığım çeşitler büyük ambalajlı ürünler. Hepsi bünyemizde üretilecek 4 fabrikamızın toplamında artık İstanbullulara her gün bir milyon 750 bin normal ekmek, toplamda da ambalajlılarla birlikte 4 milyon ekmek hazır olabilecekmiş.

EKMEK ÜRETİM CAMİASINA ÖNCÜLÜK EDECEK: Buranın çok önemli bir fonksiyonu var. Gerek paketli ekmeklerde gerek normal ekmeklerde olsun ekşi mayalı ekmek üreterek fırın camiasına, ekmek üretimi camiasına da zorlu geçecek. Bu çok değerlidir. Daha da geniş alan ve demin içim gibi 30 bin metrekare kapalı alan için bugün. Ama yine de içerik eklemeyide yeni hatlar alanımızın içinde genişlemeye devam ediyor.

DAR GELİRLİ HALKIMIZA SAĞLIKLI EKMEĞİ UCUZA ULAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ: Biz iki fonksiyonumuz var. anlayan; dar gelirli halkımıza sağlıklı ulaşıma ucuza ulaştırmaya çalışıyoruz. Bir yandan da biraz öncem ambalajlı gönderiler var. Bu ambalajlı olarak; Akdeniz çevrelerine, insanlara, kafelere, cateringlere, toplu günlüklere yönelik ticari arkadaşlarımız var. Biz ticari ürünlerimizde kariziyoruz. Bir yandan yandan büfelerimizi yeniliyoruz, bir yandan yeni fabrikalar, bir yandan da halka ucuza götürüyork için maliyete açıyoruz. Bu iki araçtan bir yerden görünümden Halk Ekmek çıkıyor, halkçı çıkıyor, sosyal belediyecilik çıkıyor.

İSTANBUL ÇİFTÇİSİNDEN 10 BİN TON BUĞDAY ALMAYI TALEP ETTİK: Bakın bu yıl biz İstanbul çiftçisi 10 bin ton alımını almayı ve gelen talepte 12 bin ton ton seviyelerinde. İki bin tonunu depolarımıza çektik. İstanbul’un nakliyesinden bugün bu malları aldık. Dileğimiz, Anadolu’nun çiftçisi, yani Trakya’dan Konya Ovası’na, Balıkesir’den, Erzurum’dan Kars’a kadar tüm yetiştirilen ürünlerimizden İstanbul’a, Anadolu’dan yetişen yetiştirilen yetiştirmek. Tartar ekmeği genetiği bozulmamış, ata tohumlarımızdan bizim hedeflerimizden birisi.

HALK EKMEĞİ DÜNYA MARKASI YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ: Halk Ekmek’i herkes için iyi yetiştiriyor olarak ya. Oysa biz bir dünya markasına yapmaya çalışıyoruz. Un ve üretilmeyen üretim alanında Halk Ekmek sektöründeki dünyadan piyasadan ve yatırımlarıyla, güvenilirliğiyle, ürünleriyle, bir marka hedefiyle hedefliyoruz ve bunu adım adım gerçekleştiriyoruz. Aslında Halk’ın sadece ucuz ve sağlıklı ekmek yurttaşa taşınacağı anlaşılan bir büyüyen bir Türkiye’nin yetiştirilmesinde fark edilecek bir şey olacağı düşünülüyor. ve markasını her gün katlayarak katlayarak.

HALK EKMEK BİR EKMEK DAVASIDIR: Bizim açımızdan Halk Ekmek esaslı olarak bir ekmek ve ekmek mücadelesidir. Bunu devam ettirmeye devam ediyor. Halkın ekmeğini büyütmeye devam ediyor. Yolumuza devam ediyoruz. Bütün bunları yapanlar en çok beslenenimiz, belediyemiz bakanımız en çok beslenen o vizyoner temel, o geniş İmam’ın bakış açısı ve bizi cesaretlendiren ve bizi bir abimiz olarak belediyemiz olarak yanımızda sergiliyor.

SADECE HALK EKMEK FABRİKALARI KURMUYORUZ: İstanbul’a sadece Halk Ekmek fabrikaları kuruyoruz. Aynı zamanda kullanıcılarımız de gelip halkınni, görünümü, tavrını, lojistik politikasını, sizin inceliyor. ve yardımcı uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Kuruluş, hayata geçirilemeyecek hale getirilerek hazır hale getirilecektir.”

ANKA / Güncel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Ekmek Güncel Haberler

Yorum yapın