Zeynep Bastık: Bir acıyı paylaşırken beklenen ilk şey konser iptalleri mi olmalı?

Şarkıcı Zeynep Bastık, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle, “3 günlük milli yas” ilan edilmesinin ardından Türkiye’de ilk olarak sanat etkinliklerinin iptal edilmesine tepki gösterdi.

İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısının ardından Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle, “3 günlük milli yas” ilan edildi. Yas ilanının ardından birçok kültür sanat etkinliği iptal edildi. Şarkıcı ve söz yazarı Zeynep Bastık da milli yas nedeniyle 20 Ekim’deki Harbiye Açıkhava Sahnesi’ndeki konserinin ertelendiğini duyurdu.

Yaşananlardan dolayı son derece üzgün olduğunu belirten Bastık, ilk yapılanın sanat aktivitelerinin iptal edilmesi olmasına tepki gösterdi. 

‘ACIYI PAYLAŞMAK NEDEN BİNLERCE İNSANIN İŞLERİNİN DURDURULMASI DEMEK?’

Bastık, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Hepimiz yaşanan savaştan, yiten canlardan son derece üzgünüz, korkunç görüntülerin etkisindeyiz. Ve fakat bizim de herkes gibi bir mesleğimiz, sürdürmek zorunda olduğumuz bir işimiz var. Bir acıyı paylaşırken beklenen ilk ve tek şey, konserlerin, tiyatro oyunlarının tüm sanat aktivitelerinin, yani insanların aylarca maddi manevi emekler verdiği işlerinin iptal edilmesi mi olmalı?

Kocaman bir sektörüz. Binlerce insanın evine ekmek götürdüğü, ciddiyetle yürütülen, nice zorluklara rağmen varlık göstermeye çalışan sanatçılar ve emekçilerle dolu büyük bir sektörüz. Tıpkı diğer sektördeki insanlar gibi bizim de sorumluluklarımı, ailemiz, sürdürmek zorunda olduğumuz bir yaşantımız var. Bir karar alınacaksa buna saygı duyuyoruz. Zaten gayriresmi şekilde günlerdir yastayız. Sadece neden acıyı paylaşmak demek binlerce insanın işlerinin durdurulması mesleğini icra edememesi demek, bunu anlamak istiyorum, anlayamıyorum.”

Yorum yapın