Yeşilçam’ın usta oyuncusu Göksel Arsoy, yıllar boyunca biriktirdiği yazılı müzik arşivini TRT İstanbul Radyosu’na hediye etti. 87 yaşındaki sanatçı Göksel Arsoy, Levent’teki evinde bulunan arşivi radyo yetkililerine teslim ederken, “Bu zengin arşivi büyük bir sanat kuruluşuna hediye etmek bir hizmettir. Bu hizmet, eserlerin geleceğe aktarılmasını ve bizlerin hatırlanmasını temin edecektir,” dedi. Oynadığı rollerle daima çok sevilmiş, posterleri duvarları süslemiş, Yeşilçam’ın parlak yıldızlarından “Altın Çocuk” lakaplı Göksel Arsoy, yıllar boyunca biriktirdiği yazılı müzik arşivini TRT’ye hediye etti. Oyunculuğun yanında bir dönem müzikle de ilgilenen ve 15 yıl boyunca sahneye çıkan Arsoy, musiki dersleri adlığı dönemde biriktirdiği notları ve külliyatları yıllar sonra TRT İstanbul Radyosu’na hediye etti. “Bu zengin arşivi büyük bir sanat kuruluşuna hediye etmek bir hizmettir” Türk sinemasında birçok filmde rol almış bir sanatçı olan Arsoy aynı zamanda bir dönem Türk Sanat Müziği solistliği de yapmıştır. Bütün bu çalışmalarında biriktirmiş olduğu sanat müziği arşivini ve amcası Yesârî Asım Arsoy’dan meşk ettiği eserlerin notalarını yetkililere teslim eden Arsoy, “Çok sevdiğim, takdir ettiğim ve zaman zaman da davet edildiğim bir büyük müessese olan İstanbul Radyosu’na vermeyi uygun buldum,” şeklinde konuştu. 87 yaşındaki sanatçı Arsoy, Levent’teki evinde bulunan arşivi radyo yetkililerine teslim ederken şunları kaydetti: “Son yıllarda arşivimi açıyor, okurken o günlere gidiyordum. Sonra kendi kendime dedim ki; o hatıralar yalnız seni tatmin ediyor. Senin gibi bir sanatçıya yakışan, bu zengin arşivi büyük bir sanat kuruluşuna hediye etmektir. Bu hizmet, eserlerin geleceğe aktarılmasını ve bizlerin hatırlanmasını temin edecektir.” Arsoy’un bağışladığı arşivi içerisinde çeşitli makamlardan eserlerin yer aldığı nota dosyaları, Yesârî Asım Arsoy ile Göksel Arsoy’un birlikte icra ettiği eserler, Arif Sami Toker’in yazdığı kitaplar ve bazı bestekarların basılmış eser kitapçıkları yer alıyor.

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Göksel Arsoyyıllar boyunca biriktirdiği yazılı müzik arşivini TRT’de İstanbul Radyosu’na hediye etti. 87 yaşındaki sanatçı Göksel Arsoy, Levent’teki evinde bulunan arşivi radyo merkezlerine teslim ederken, “Bu zengin arşivi büyük bir sanat evine hediye etmek bir hizmettir. Bu hizmetin, cihazların aktarımını ve bizlerin hatırlanmasını temin edeceğiz,” dedi.

Yesilcamin usta oyuncusu Goksel Arsoy yillar boyunca biriktirdigi yazili muzik

Oynadığı rollerle daima çok sevilmiş, posterleri duvarları süslemiş, Yeşilçam’ın parlak yıldızlarından “Altın Çocuk” lakaplı Göksel Arsoy, yıllar boyu biriktirdiği yazılı müzik arşivini TRT’ye hediye etti. Oyunculuğun yanında bir dönem müzikle ilgilenen ve 15 yıl boyunca sahneye çıkan Arsoy, müzik dersleri adlığı dönemde biriktirdiği notları ve külliyatları yıllar sonra TRT İstanbul Radyosu’na hediye etti.

1682501540 582 Yesilcamin usta oyuncusu Goksel Arsoy yillar boyunca biriktirdigi yazili muzik

“Bu zengin arşivi büyük bir sanat evine hediye etmek bir hizmettir”

Türk sinemasında birçok filmde rol almış bir sanatçı olan Arsoy aynı zamanda bir dönem Türk Sanat Müziği solistliği de vermiştir. Bütün bu yatakları biriktirmiş olduğu sanat müziği arşivini ve amcası Yesârî Asım Arsoy’dan meşk ettikleri nesneler notalarını kurumlare teslim eden Arsoy, “Çok kullanıcı, benimsediğim ve zaman zaman da davet edildiğim bir büyük müessese olan İstanbul Radyosu’na evden uygun bulduğu” şeklinde konuştu.

1682501540 457 Yesilcamin usta oyuncusu Goksel Arsoy yillar boyunca biriktirdigi yazili muzik

87 yaşındaki sanatçı Arsoy, Levent’teki evinde bulunan arşivi radyo yetkililerine teslim olurken şunları kaydetti: “Son yıllarda arşivimi genişletiyorum, okurken o günlere çıkıyorum. Sonra kendi kendime dedim ki; o hatıralar yalnız seni tatmin ediyor. Senin gibi bir sanatçıya yakışan, bu zengin arşivi büyük bir sanat eserine hediye etmek. Bu hizmetin, cihazların aktarımını ve bizlerin hatırlanmasını temin edeceğiz.”

Arsoy’un bağışladığı arşivi içinde makamlardan çeşitli öğeler yer aldığı nota dosyaları, Yesârî Asım Arsoy ile Göksel Arsoy’un birlikte icra ettiği eserler, Arif Sami Toker’in yazdığı kitaplar ve bazı bestekarların basılmış eser kitapçıkları yer alıyor.

Yorum yapın