‘YEŞİL REÇETE’ OPERASYONUNDA TUTUKLANAN DOKTOR, SERBEST BIRAKILDI

BALIKESİR merkezli 3 ilde operasyonda, yeşil reçetelerle satılan usulsüz reçeteler ve rapor düzenleyerek piyasaya sürüldüğü gerekçesi ile tutuklanan Dr. HE (65), adli kontrol amacı ile serbest kaldı.

Balıkesir‘in Gönen ilçesi Sarıköy Mahallesi’nde yeşil reçeteyle satılan ilaçlarla satılan 1 kişinin ifadesinin ardından, soruşturma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ile Bandırma KOM Büro Amirliği görevlileri, savcılıktan alınan iznin ardından başlattığı teknik ve fiziki takip sonunda , aralıklar hastane çalışanı ve sarf malzemelerinin da olduğu bazı şüphelierin, yeşil reçetelerle satılan usulsüz reçeteler ve rapor düzenleyerek piyasaya sürülmeklerini tespit etti. Bunun üzerine harekete geçen ekipler, 17 Aralık 2022 tarihinde Balıkesir merkezli İstanbul ve Kilis’te eş zamanlı düzenledikleri operasyonda toplam 9 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerindeki aramalarda ise 12 bin 400 ağrı kesici niteliğinde hap, 300 uçuculu çözelti içeren kan sulandırıcı niteliğindeki enjektör, 146 sentetik ecza hap, 1,78 gram esrar, 0,57 gram metamfetamin, 11 cinsel içerikli hap, 5 cinsel içerikli jel, 3 sahte fatura, 16 tabanca fişeği, dijital materyaller ve not defterleri ele geçirildi. Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgulamalarının ardından, ‘Kamu kurum ve zararına zararına yansımaları dolandırıcılık’, ‘Uyuşturucu madde ticareti’, ‘Resmi belgede sahtecilik’, ‘Özel belgede sahtecilik’ iddiasıyla adliyeye çıkaran şüphelilerden, Mehmet Gençtürk (45), tıbbi sekreter Kader Çınar ( 42) mahkum kalfası olarak çalışan Taner Güzel (29) ve Uğur Çalık (22) ile Bandırma Devlet Hastanesi’nde kontrol görevlisi uzman doktor HE tutuklanarak Bandırma T Tipi Cezaevi’ne gönderilirken, 4 şüpheli de adli hükümle serbest bırakıldı.

Savcılık tarafından yargılamaya devam ederken; sanıkların dosyaları hakkında her ay düzenli olarak yaptığı inceleme sonucu nezaretçi mahkeme tutuklu sanık doktor HE’nin, resen adli kontrol prosedürüyla tahliyesine karar verdi. 4’ü tutuklu 9 şüpheli Gözaltı soruşturmasının önümüzdeki günlerde tamamlanarak, davanın açılmasının beklendiği belirtildi. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Emniyet Müdürlüğü Balıkesir Güncel Haberler

Yorum yapın