Yerebatan Sarnıcı’nda Venedik Rüyası

HAVZA BÜLTENİDİR.

İstanbul ‘Su’larına Venedik ‘Işık’ları Yansıyor

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından yaşama getirisi Su Üstünde Avrupa İstanbul 2010 Şenliği kapsamında, İtalyan cam sanatçılarının yapıtlarından oluşan, su ve ışıkla buluşturacak ‘Venedik Rüyası’ sergisi ziyarete açıldı.

‘Venedik Rüyası’ 31 Temmuz Cuma gününe kadar Yerebatan Sarnıcı’nda görülebilir.

Bir Avrupa Kültürü Başkenti olan İstanbul’un, kültürlerarası diyalogda oynadığın konum ve Avrupa ile Türkiye arasındaki merkezi ve kültürel çevreyi güçlendirerek sürdürülebilir bağların amacı hedefle yola çıkan Su Üstünde Avrupa İstanbul 2010 Şenliği kapsamında, su ve ışık buluşturan yerleştirme ‘Venedik Rüyası’ Yerebatan Sarnıcı’ na ziyarete açıldı.

Çağdaş galerilerden sadece belli bir sanatsever gruplarını çıkarma ve her kesimden halka yaymak hedefiyle kurulan ve UNESCO tarafından da desteklenmekte olan Artlifefortheworld’un başkanı Simonetta Gorreri’nin sanat mülkiyetinde hayata geçen ‘Venedik Rüyası’ sergisi, İtalya’nın ünlü cam sanatçılarının bulunduğu Yerebatan Sarnıcı ‘nda İstanbul sularıyla buluşturuyor.

Maria Grazia Rosin, Candida Ferrari, Heidi Bedenknecht DeFelice ve Cristiana Moldi Ravenna’nın farklı türde cam materyalleriyle ürettiği eserler, özel video içerikleri ve müzik eşliğinde aydınlatılıyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Dış İlişkiler direktörü Esra Nilgün Mirze’nin ev sahipliğindeki açılışa, İstanbul İtalyan Başkonsolosu Gianluca Alberini, Venedik Belediyesi Kültür Ataşesi Dr. Tiziana Agostini ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi müdürü Gabriealla Fortunato katıldı.

Dış İlişkiler Direktörü Esra Nilgün Mirze “Venedik Rüyası Projesi, Venedik gibi Bienal ve görsel sanatların bir araya gelmesinde öncü bir kentle İstanbul’u buluşturdu. Kardeş şehirler olan İstanbul ve Venedik’in arasındaki kültürel bağların sağladığı faydaya katkıda bulundu” dedi.

İstanbul’da bulunmaktan mutluluk dile getiren ‘Venedik Rüyası’nın Sanat Yönetmeni Simonetta Gorreri projesi ve bitişi hakkında bilgi verdi.

Sanatçılar ve Eserleri Hakkında:

Maria Grazia Rosin

Jelatin-LUX (Su Sanatı Murano camı)

Murano camından yapılmış ışık veren askı tertibatları

( Murano Venedik de bulunan sanat amaçlı kullanılan cam ile ünlü bir adadır)

Müzik tasarımı: Visnadi e Camomatic

Video yansıtma: Kara Su Deliği

Yaklaşık 15 parça sanat eseri kümesi. Her bir sanat eseri metal kirişlerden asılacak olan çelik bir ip üzerinden sallanacak ve sarnıcı çeviren sütunların baslıkları arasında yer alıyor. Diğer metal destek çubukları bu kirişlerin üzerine yerleştirilerek askılı kare formül oluşturularak ve diğer sanat yapılarında bu çapraz çubuklardan asılıyor. Her bir parça kendine has özel aydınlatma ve fiber optik kablolar ile tanımlanacaktır. Bu donanım elektrik kaynağına Teflon kablo ile bağlanacaktır.

Sanatçının Özgeçmişi:

Maria Grazia Rosin İtalya da doğmuştur. Çalışmaları arasında Milano’daki La Scala Opera Evindeki restore edilmiş restoran için altı muhteşem avize tasarlamıştır. Çalışmalarını Venedik ve Milano da sürdürmektedir.

Heidi Bedenknecht de Felice

Kurtulan (Kurtulan, kazazede)

Malzeme: Floresan polikarbonat

Boyutları: 55 cm x 250 cm

Sanatçı senelerdir floresan polikarbonat kullanarak deniz yaratıkları tanecikler heykeller yaratmıştır. Bu çalışma ile denizlerin ve golcülerin içinde bulunduğu hassas varlık dengesinin gerçeğini vurgulamayı hedeflemiştir.

Sanatçının Özgeçmişi:

Almanya da doğan Heidi Bedenknecht de Felice, Como, Italya da yaşamaktadır. 2003 yılında florasan polikarbonat kullanarak takı ve heykel yapmaya başladı.

kandida ferrari

Forms of Water (suyun yapısı-su sanatı)

Malzeme: Pleksicam (cama benzer plastik ) tercihleri ​​​​tarafları

Boyutları: 200 cm x 100 cm

Ayna, uzayda iskelet olmayan bir malzemedir. Suyun hareketlerini aynayı gerçek tutma. Bu çalışma nesnesi olarak ışık ve hareketliliğin geçirgenliği, saydamlığı üzerine kurgulanmıştır.

Sanatçının Özgeçmişi:

Kuzey İtalya’nın Parma şehrinde doğan Candida Ferrari sanat eğitimini Milano da Brera Akademisinde tamamladı. Çalışmalarını Parma ve Milano da sürdürmektedir.

Cristiana Moldi Ravenna

Bulutlar ve eller (Bulutlar ve eller)

Malzeme: Polistiren (isi geçirmeyen bir tür plastik) kopuk

Birçok küçük bulut ve eller su deposu, eğer mümkünse, küçük metal bağlar da kullanılarak gösterilecek. Bu gösterim, su yağmuru olarak direkt yere düşmeden önceki halini sergilemektedir. Küçük eller su isteyenler insanları sembolize etmektedir. Su dünyada yaşadığını ifade eden dört kişiden biridir. Ayrıca alfabenin bazı harfleri de suda bulut ve ellerle birlikte hareket edecek: sessiz bir ilahi gibi.

Daha önce kesme ve ağ ince tabakalarda polistiren kopuk kullanarak su üzerine hazır bir bicime yerleştirilecek. Bir veya iki küçük bağ tüm strüktürü sabitlemek için faydalı olacaktır.

Sanatçının Özgeçmişi:

Cristiana Moldi Ravenna görsel sanatçı, şair, ve yazar olarak birçok kitap, video, gösterilere imza atmıştır. Çalışmaları özellikle görsel ve görsel algi problemleri üzerine yoğunlaşmıştır.

Survivor Haberleri

Yorum yapın