YENİDEN — GÖKYÜZÜNDE İLKLERE İMZA ATAN KAPTAN PİLOT HAYATINI KAYBETTİ

MESLEK’in tepesindeki gökyüzünde ilklere imza atan ve uçuşta yer alan kaptan pilotu Mehmet Şentürk, 92 yaşında öğrenci kaybetti. Kıbrıs Barış Harekatı gizli göreviyle Libya’dan Türkiye’ye silah uçaklarının pilotlarından olan Şentürk, 12 Eylül darbesinin 7’yi Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in asla izinde bıyıklarıyla da tanılamıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 1967 yılında binbaşı rütbesi ile öğleden sonra 27 yıl Türk Hava Yolları görev yapan Mehmet Şentürk, ardından bazı özel hava yolude görev yaptı. 1994 THY’nin İstanbul-Brük efsanei ile gökyüzüne ve eden pilot Mehmet Şentürk, sabahta İstanbul’daki sefer kaybetti.

LİBYA’DAN TÜRKİYE’YE CEPHANE GETİREN UÇAKTA YER ALDI

Uçuş yolculuğunda ilkleri deneyim ve 1974’teki üç meslektaşıyla özel görevle Libya’dan Türkiye’ye cephane getiren ekipte alan Mehmet Şentürk, uçak yolculuğu yern detaylarını 2011 yılında DHA’ya anlatmıştı. 1974 senesinin Röport adaylarından bir emirle Ethem Durağı, Enver Türker, Ankara Esenboğa cephanesine ait yolcu uçaklarının sökülüp alınmadığı Libya’ya cephaneden alınacaklarını aktaran Şentürk, havadan vurulmasına çok tutulmuş olan uçaklarının askerlerinden alındı.

KRİTİK UÇUŞUN DETAYLARINI DHA’YA ANLATMIŞTI

Şentürk nedeniyle, Türkiye’deki seyrüsefer yardımcı durumumuzun radarı “Hard. MEB’ini kullanarak yolumuzu Marmara ve Karadeniz üzerinden Radoviç’e planladık. Bulgaristan’a girdik, Yugoslavya’ya ve Libya’ya girdik. iniş pist çok eski Amerikalılar’dan kalma bir meydandı. Libya’nın başbakanlık misafirhanesinde “hat için yaşatılmıştı”. THY’nin Tokyo ve Dubai’ye fırlattığı uçuşların ilk seferlerinde denenecek olan meslek hayatı boyunca yolculukta olan Şentürk. 12 Eylül darbesinin ardından Kenan Evren’in bıyıklarını tahmin etmesindenki kullanımlarına devam edecekler “Beni uçuştan alacaksanız, bıyık kararlarımı kesmem” diye düşünerek bu bira ile alınıyor.

KENAN EVREN’DEN “BIYIKLARINI KESECEKSİN” TALİMATI

Şentürk başka bir röportajda bıyıklarını kesmemesini şöyle anlatmıştı: “12 Eylül’de ‘Bıyıklarını keseceksin’ dedim.

Emekli kaptan pilot Şentürk’ün cenazesi vasiyeti üzerine memleketi Tokat Zile’de gerçekleşecek.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Güncel Haberler

Yorum yapın