YAVRU AKDENİZ FOKU, SOKAK ORTASINDA GÖRÜNTÜLENDİ

BALIKESİR’in Ayvalık ilçesinde, nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerden yavrulardan Akdeniz foku, sokak ekranında görüntülendi. Karaya çıkan Akdeniz foku tarafından yakalanıp, denize bırakıldı.

Nesli üreme tehlikesi altında olan türlerden yavru Akdeniz foku, Ayvalık ilçesi Kazım Karabekir Mahallesi Atatürk Bulvarı manzarası sokak görüntüsü görüldü. Vatandaşlar, balıkçı ağıyla yakaladığı Akdeniz fokunu evde bıraktı. Fok, daha sonra gözden kayboldu. Akdeniz fokunun sokağı yürüdüğü ve balıkçı ağının içinde bırakıldığı anlar cep telefonu kamerasıyla kaydedilmiştir. Sosyal ortamlarda barındırdıkları görüntüler ilgi görürken foku denize bırakan örneklemedan Turan Karakoç, “Sokakta gittikten sonra başına bir iş gelmemesi için krallığız balıkçı ağıyla hemen denize çıktık. Onu doğal ortama kavuşturduğumuz için mutluyuz” dedi.

‘AKDENİZ FOKUNUN KORUNMASINDA TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ÜLKE’

Akdeniz fokularındaki türün en büyük koridorunun Ege Denizi’nde sürdürdüğünü Su altı Araştırma Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG) Koordinasyon Kurulu Başkanı Cem Orkun Kıraç, neslinin tükenmekte olan türlerden olduğunu ifade etti. Kıraç, ” türkiye‘de yapilandirilmis cesitli bilimsel yontemler kisisel tanimlama yolu ile en az 110 orasi Akdeniz foku kisii tanimlanmis olup, kiyilarimizda 120 orasi yetiskin fok yasadigi tahmin edilmektedir. İri bir deniz memelisi olan Akdeniz fokunun boyu 2-3 metre, ağırlığı 200-300 kilogram arasında değişiyor” dedi.

‘YAŞAM ALANLARI KALMAYAN CANLILAR NESİLLERİNİ SÜRDÜREMEZ’

Kıraçların, şöyle sürdürdü: “Bu nadir deniz memelisi sadece denizde yaşamaz. Biyolojileri gereği yavrulamak, yavrularını büyütmek, uyumak ve saklanmak için kıyının kara kısmı kullanır. Akdeniz foku 5 uluslararası sözleşmeye dayalı olarak habitatları ile koruma taahhüdü altında sürdüremez.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Atatürk Bulvarı Kazım Karabekir Türkiye Akdeniz Güncel Haberler

Yorum yapın