Yarısı Bizden kampanyasına katılmak isteyen vatandaşa büyük kolaylık: 0,79 faizle kredi verilecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TRT haber canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Kurum, programda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dışavurumunu önlemek için müjdesini verdiği “Yarısı Bizden” kampanyasının detaylarını anlattı.

Bakan Kurum’un açıklamaları şöyle:

“İstanbul’da 1.5 milyon konutun gerçekleştirilmesi tespitini gerçekleştirdi. Riskin merkezi ne? Bu 1 milyon konutumuzu bu rezerv alanlarından gidiş.500 bini de yerinde gidiyor.O 1 milyonu elde ettiğimizde orada yeşil alan genişleme, trafik sorunu rahatlayacak.Seferimizin adı, ‘Yarısı Bizden’.26 Nisan’da E-Devlet üzerinden satıcılarımız vatandaşlarımıza başvurabilir. 29 Mayıs sonuna kadar Binadan görevliler herhangi bir vatandaşa başvurabilir.

Bakanlığımız ön incelemeye gidecek ve rapor tutacak. Bugün 4 bin konutu teslim ettik. Sadece bugün 10,5 milyar liralık 6 bin 500 konutun inşası ve teslimi yapılmıştır. Bina değişimine uygunsa 3’te 2 gövdeye dönüşme girmek istiyorsa rezerve alanında ya da yerinde yapılacak. Öncelikli noktaya odaklanacağız. Dönüşüme girmesi gereken konut sayısı 200 bini aşarsa kura çekeceğiz. Yerindeki değer 10 lira, rezerv değerindeki değer 20 lira ise mevcuttaki değerini düşeceğiz. Kalan tutarların da biz suyunu karşılayacağız. İsterse TÜFE ve memur maaş değerlerine göre isterse kalan oranları 0, 79 vade farkıyla 10 yıla kadar sabit kredi kullanım borcunu öder.

2+1 dairelerimizin 1,5 milyon liralık maliyetinin artışını biz karşılayacağız. Vatandaşımız 75 bin TL peşin ödeyip kalan süre başlangıç ​​evlilikleri 5 bin 625 liradan 10 yıl vadeyi ödeyebilecek. 3+1 konutlarımızın maliyeti 1 milyon 800 bin TL. Yine de devletimiz karşılıyor. Yine 10 yıl ömrü 6 bin 750 TL ile bulaşmaya tabi olacak. En geç 2 yıl içinde teslim pozisyonu. 1 yıl bitenler de olacak. 2 yıl içinde bitenler de olacak.

10 bin 500 TL taşıma işlemlerine gidiliyor. 5 bin 250 TL de kira yardımı gidiyor. Eğer bir hikaye söz konusu olursa biz de desteklerimiz artar. İstanbul’un silueti de çalışma. Çocuklarımıza yeni alanlar kazandırılacak. İstanbul’u geleceğe taşıyacağımız bir proje olacak. Siz endişelenirseniz, onun sorunu çözülüyor. Devletimiz dertli. Yatırımcı güven ve istikrar ister. Cumhurbaşkanımız 21 yılda bu istikrarı gösterdi. O istikrar olursa malınız da para ediyor. Biz güçlü bir devletiz 106 bin konutu 2,5 ayda başlattık. Bu anlayışla güdülerseniz her işini çözersiniz.”

Mesut Şahin

Murat Kurum Ekonomi Güncel Haberler

Yorum yapın