Variety: En çok dizi iptal eden platform HBO Max

Dijital yayın platformlarının ve geleneksel televizyon kanallarının dizi iptal oranlarına ilişkin bir araştırma yayınlandı.

– Variety Intelligence Platform (VIP+) ve Luminate, dijital yayın platformları ile geleneksel televizyon kanallarında yayınlanan dizilerin iptal edilme oranlarına ilişkin hazırladıkları ‘The Show Must Go Off’ raporunu yayınladı. Rapora göre, dijital yayın platformları içinde en çok dizi iptali yapan HBO Max oldu. 

EN ÇOK MAX, EN AZ APPLE TV+ İPTAL ETTİ

8 Ağustos 2023 ve 2020 arasındaki dizi iptallerine göre hazırlanan rapora göre, dijital yayın platformları içinde yüzde 26,9 ile HBO Max birinci olurken, onu yüzde 21,1 ile Disney+ ve yüzde 16,9 ile Paramount+ izledi. Apple TV+ yüzde 4,9 ile en az dizi iptal eden platform oldu. 

HBO Max’in platformun ekonomik durumunu düzeltmek amacıyla araştırmaya konu olan süre zarfında iptal ettiği diziler arasında “Minx”, “Love Life” ve “Westworld” gibi diziler yer aldı. 

Variety En cok dizi iptal eden platform HBO
VIP+ ile Luminate’in ortak raporundan iptal oranlarına ilişkin veriler. 

‘NETFLIX DÜŞÜNÜLDÜĞÜ KADAR İPTAL YAPMIYOR’

Rapora göre, dijital platformlar içinde ‘her şeyi iptal eden’ platform olarak bilinen Netflix, düşünüldüğü kadar fazla proje iptaline gitmiyor.

Variety’nin haberine göre Netflix, araştırmada yer alan 8 platform arasında da 2020-2023 süresinde her yıl iptal oranını azaltan tek platform oldu. Öte yandan, Netflix’in proje sayısı, diğer platformlarla karşılaştırıldığında çok daha fazla. Bu nedenle iptal oranı yüzdesel olarak az olsa bile izleyicilerdeki ‘her şeyi iptal eden’ algısı güçlenebiliyor.

‘GELENEKSEL VE DİJİTAL MEDYA ARASINDA ÇOK FARK YOK’

Rapora göre, dijital medya platformları 2020-2023 arasında 221 dizi iptal ederken, bu sayı geleneksel medya platformları için 193 oldu. 

1694847977 152 Variety En cok dizi iptal eden platform HBO
VIP+ ile Luminate’in raporuna göre; dijital medya, geleneksel medyaya göre yalnızca 28 dizi fazla iptal etti. 
‘GELENEKSEL MEDYA ARTIK DAHA AZ DİZİ İPTAL EDİYOR’

Rapordaki bulgular; geleneksel medyanın dizi iptal oranlarının yıllar geçtikçe azaldığını gösterdi. Bu azalmada, halen sürmekte olan ve içerik üretimini askıya almış olan Hollywood grevinin de etkisi olduğu belirtildi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Yorum yapın