Vahap Seçer, Mut ve Gülnarlı Üreticilerle Buluştu

Mersin Belediye Başkanı Vaka Seçer, 2’nci bölge gezisinde ve Gülnarlı Büyükşehir Mutfağı kanallı ve makine-ipman alanlarındaki odalarda buluştu. Her zaman üretimin ve tesislerinin yanında, aynı zamanda yardımcı olmak, yardımcı olmak, yardımcılarımızın yanında olmak. Sadece yardımcı olmak, yardımcı olmak, yardımcılarımızın çok fazla var. Belediye Başkanlığı’nın ya da ilçe belediye başkanlığının, makro anlamda, yani büyük resimdeki gibi değilsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin üretimi artırmaya yönelik ürünlere karşılaştırma Mut ve Gülnar ilçeleri ile devam etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Ana ve Bozyazı’daki ‘Mut, Gülnar ilçeleri Sulama Borusu ve Makine-Ekipman Dağıtım Töreni’nde konuşulanle bir araya geldi.

BÜYÜKŞEHİR’İN DESTEKLERİ MUT VE GÜLNAR İLÇELERİNDE DEVAM ETTİ

Üreticinin olduğu örnekte Mut ve Gülnarlıe hamur yoğurma, ceviz soyma makinesi ve yetiştirilme işlemi yapılır. Bu; Gülnar’a 8, Mut’a da 18 hamur yoğurma makinesi teslim edilir. Gülnarlı ve Mutlue 1’er adet olmak üzere erik boylama ve ceviz soyma makine imalatı yapıldı. Ayrıca Mutlue 163 metrelik boru hattına kutlandı.

“ÖNEMLİ OLAN İNSANA İHTİYACI VARKEN YARDIMCI OLMAK”

Kendimizi iyi kardeşlerimiz, mutluuz. ” konuşmayla konuşmasına başladı.

Anamur’daki programlarını tamamladıklarını belirten Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Bozyazı, Aydıncık, Gülnar’daki gün’a ulaştık. İki önceki Meclis toplantısından sonra Anamur’da burada incelemelerimiz gerçekleşti. Orada da bizim burada ürünlerimiz, incelememiz, incelememiz, fide, fidan desteklerimizle ilgili bir arama hedefimiz. Gerçekleştirmemiz. bu dönemde, onun litresi mazotun, onun metre borunun, kilosu üremenin olduğu anlamına gelir. Önemli olan burada yardımcı olmak, varken yardımcı olmak. Var değil. Eskine çok sayıda var. Sadece Büyükşehir Belediye Baş kanlığı’nın ya da ilçe belediye başkanlığının değil, makro anlamda, yani büyük resimdeki gibisiniz, merkezdeki ilgili kişilerden olanın olması gerekiyor.”

“SON 1 YILDA GÜBRE çalışmakNDA EN AZ ARTAN YÜZDE 150 ARTMIŞ, YÜZDE 300’E KADAR GİDİYOR”

Gübre ve akaryakıt fiyatlarında meydana gelen oluşumtan söz eden Seçer, “Baktım dayanım fiyatlarında en az artan yüzde 150 büyüme son 1 yılda. Yüzde 300’e kadar gidiyor. 1 yıl önce akaryakıt fiyatlarına bakıyorsun, 7 lira olan akaryakıt fiyatlarına bakıyorsun. 4 kat, 4 Az önce muhtarım enerji maliyetlerinden, burada gözümüzün içine baka baka akan Göksu’nun debisini neden kullanamadığımızdan bahsetti. . Mazot gübre, tohum,. Bunlar arasında tarımın temel girdileri. Bunlar arasında tarımın temel girdileri. Üreme zamanından da enerjiden. Enerjiden anlamında en fazla can yakandır. . Çünkü enerji santrallerimiz var. Yeni yeni güneş enerjisini, yani genel anlamda bakışı canlandırmaktan.” dedi.

“MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BENİM BABAMIN KOLTUĞU DEĞİL. MAHKEME KADIYA DA MÜLK DEĞİL”

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kendilerine bir önerigeyi anımsatan Başkan Seçer, şöyle konuştu:

“Bir gün meclis’e. Birleşimi önerge, bir belediye başkanı. Önergeyi veren de bir belediye binası. Mersin Büyükşehir Belediyesine elektrik bedava versin.’ Hoppala bu Nereden çıktı? Madem çok iyi tasarım, paran çok, sen ver. Benden ne? Benim o kadar aklım var. Şimdi bu yanında espri tarafı. Demek ki bakımını gerçekleştirebilir, devlet yapabilir. Türkiye’nin yurt dışından alınan ürünlerin ödediği paranın en yaşlılarının enerjiye yönelik parası. Türkiye’nin dış ticaretinin enerjiden yakındığını anlatıyor. Bunun için de bizim iktidarımızda bu bir bayrak yarışı bugün biziz, yarın Allah kerim bir başkası kazanır. İyi olan kazansın, memlekete olan kazansın. Mersin Büyükşehir Belediyesi benim babamın koltuğu değil. Mahkeme kadıya da mülk değil. Bu bir yarış. Daha iyi düşünülen, daha fazla projeyle, daha modern kadrolarla ilgili avantajlardan yararlanılır. Benim arzum, isteklerim budur. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni benden daha iyi bir Başkan yönetsin. Ben bunu arzu ederim. Orada mesele mesele. Memlekete ne işe yaramaz. Memlekette nez önemli. Memleketin durumu. Çok zengin bir tasarımz. Zengin bir şehiriz, Mersiniz. Hiçbir lafımız, sözümüz yok. ama derdimiz şu; bu kaynakları daha akılcı kullanarak, yönlendirmeyi daha iyi noktalarıa getirmeyelim? Mersinimizi daha iyi noktalara getirmeyelim mi? Bütün çabamız, bütün arzumuz, bütün iddiamız iddiamız da bu. Kimse ile konuşmak, kavga etmek, öfke sallamak, ondan bahsetmek meselesi değil. İyi bir bizim şansız gibi.”

“BENİM DERDİM PARA DEĞİL. BENİM DERDİM MADDİ GELECEK DEĞİL. BENİM DERDİM ÜLKEMİN GELECEĞİ”

Mut’a yönelik yapacaklarından da Seçer, “sözden kullananlardan hem Belediye başkanımız, Sayın Belediyemizin dillerinden faydalananlarına borçluyuz. Ben de bu onlardan olduklarından dolayı onlardan yararlanıyoruz. Onlardan gördükleri, onlardan gelenlerden dolayı. Marifeta tabidir. Bizim belediye başkanlığından değil bizim için değil. Başka hiçbir şey bizim başkanlığından değil bizim için değil. insanlar siyasette olmadığı sürece, Türkiye’nin çok daha iyi noktalarına benziyor” dedi.

Temmuz etkinlikleri DSİ Kanal Kenarı Parkı Projesi hakkında da çılgın Başkan Seçer, dedik:

Mut’un halkın çalışkan, hiç kimse söz söylemez. Gerçekten çok çalışkan, çok değerli bir halk. Ancak burada olacak. çalışıldı, belediye başkanı ve ekibine de sunum yapıldı. Yani Mut’ta sözü olan, fikri olan herkesin haberi olan, olduğu, olduğu bir proje. oyun alanları, ucuzluk, fitness alanında, bisiklette, Survivor parkı Mersin, bizim Kültür Park’ta benim evimin küçükten parkı var çocuklar için. WC’sine okuma salonuna… Ev ortamında ders ve çalışma imkânı olmayanların ders çalışacağı salonlarına kadar ütün teferruatlar öncedendü. Onun şey hazır. İnşaatı da Allah izin vermeyecekse ay içinde başlayacak bir projemiz.”

“SOĞUK HAVA DEPOSUNU YENİLEYECEĞİZ”

Mut’ta soğuk hava deposunu yenileyeceklerini belirten Başkan Seçer, şözlerini şöyle sürdürdü:

“Yine olan Fatma Türkan Köprüsü’nün de son hazırlıklarını arkadaşlar. Bu kadar oradaki oradaki orada da bitmiş da üzerinde kullanılmış. Sadece o hava deposunda bir hava deposu. O da astarı nedeniyle çok fazla tüketiyor. O da astarı yüzünden pahalıya oluyor. orayı boşaltmamış olması ama şimdi market satışı ki uygulayacak.”

“DİĞER İLLERDEN BU BÖLGLERE KAMYONLARLA GETİRİLİP HAYVANLAR SALIVERİLİYOR”

Hayvan barınağına dönüşebilecek kısanlardan oluşan Başkan Seçer, “16 dönüm noktasında bulunan Orman Müdürlüğü’ndeleri tamamlanmış. Bir diğer illerden bu köprülerle getirilip hayvanlar satıveriliyor. de tartışıyoruz” diye konuştu.

“TAHSİS SAĞLANIR SAĞLANMAZ UYGUN BİR PROJE İLE HALİ HEM GENİŞLETECEĞİZ HEM DAHA GÜZEL BİR HALE GETİRECEĞİZ”

Başkan Seçer, Mut Hali ve tamamlaması olan Erdemli Hali hakkında da şu bilgileri verdi:

“Mut Halimiz; orada ormana bir yer vardı. Resmi gazetede yayınlanan seçimle ilgili görüntülerde olduğu Hal’deki Orman’a ait bir orman vasfını elde ettiği için ormana alanları ve Hazine’ye devredildi. Biz Hazine’ye kaydedildi ve Hazine’ye devredildi. Bizim Milli Emlak’tan tahsis edilmiş. Almamız deveyi hendekten atlatmaktan zor, çok zor, alamıyoruz. Anamur’da daha konuştuk, Ticaret Odası’nda toplantı yaptık. Hal. Bakın Erdemli Hali’nin düşünülemez. ullan komisyoncuları esnafına merkezıcılarına yani.”

Seçer, devam etmeye devam edeceklerini,“Yeter ki önümüz açılsın. Yeter ki bürokraside işler gecikmesin. Yeter kikrasi, olması gereken işlerimize sahip olmayı planla sekte vurmasın. Aşamayacağımız, hedefimiz ne proje var, ne engel var. dedi.

“BU EKİPMANLARI ALACAK KARDEŞLERİME BEREKETLİ MAHSULLER DİLİYORUM”

Dağıt hamur yoğurma makinesi ve galvanizli boru hortumlarını paylaşan Seçer, üreticilere bereketli çocukları dile getirerek şöyle konuştular:

“Bu iyi olacak öğrencilerimize yıl bereketli tercihler Bu iyi iyi eğitime başladı. Kısa mevsimsel mevsimler için azdı ama fiyatlarda sona erdi. Darısı çok zengin olur. Bizim geleceğimiz de havayı güzelleştirdi. Daha güzel, kardeşçe; bundan daha güzel bir kelime var mı? ‘miz, Mersin’imizse, Mut’umuzsa gerisi teferruat.”

ANKA / Yerel

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Vahap Seçer Mersin Yerel Haberler

Yorum yapın