Ünlü sanatçı Nesrin Sipahi hayatını kaybetti

Ünlü sanatçı Nesrin Sipahi vefat etti

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Nesrin Sipahi vefat etti. 89 yaşında hayatını kaybeden Sipahi, aynı zamanda “Yaşasın Fenerbahçe” marşının da unutulmaz seslerinden biriydi. Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay acı haberi duyurdu. Akay, sanatçının dün ani bir rahatsızlık sonucu hayatını kaybettiğini belirtti.

FENERBAHÇE MARŞI SÖYLENDİ

Usta sanatçı, 1974 yılında kulübün bilinen ilk marşı olan “Canlı Fenerbahce”yi o dönemin Fenerbahçeli futbolcularıyla birlikte seslendirdi.

NESRİN SİPAHİ KİMDİR?

Nesrin Sipahi, 29 Ekim 1934’te İstanbul’da doğdu. Müzik eğitimine klasik batı müziği ve şan dersleri alarak başladı. Klasik Türk müziğine olan yeteneği fark edilince büyük besteci Şerif İçli’den ders aldı. İstanbul Radyosu’nda bireysel programlara davet edilirken, sınava girerek 1953 yılında TRT Ankara Radyosu’nda kadrolu sanatçı olarak çalışmaya başladı. Ferit Ruşen Kam, Refik Ahmet Sevengil gibi dönemin büyük hocalarıyla radyoda çalıştı. , Halil Bedii Yönken, Suphi Ziya Özbekkan ve Ekrem Güyer. İlk albümü “Rüzgârla gelip geçeceğini düşündüm”, 1957’de Odeon Record Company tarafından piyasaya sürüldü.

1965 yılında Tamer Yiğit’le başrolü paylaştığı “Kalbimdeki Serseri” adlı müzikal filmde rol aldı. 1974’te kulübün bilinen ilk marşı olan ve sözleri Fecri Ebcioğlu’na ait olan ‘Canlı Fenerbahce’yi dönemin Fenerbahçeli futbolcularıyla birlikte seslendirdi.

Ülkü Erakalın’ın yönettiği 1965 yapımı Veda Busesi filminde kullanılan şarkıları Nesrin Sipahi seslendirdi. Türkan Şoray ve Tunç Okan’ın başrollerini paylaştığı filmde kullanılan, Yusuf Nalkesen’in bestelediği Veda Busesi adlı şarkı satış rekoru kırarak Sipahi’ye Altın Plak Ödülü’nü kazandırdı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kendisine devlet sanatçısı unvanı verildi. Uzun yıllar gazinolarda başrol olarak da görev yapan sanatçı, müziğe yaptığı katkılardan dolayı 2016 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’ne layık görüldü. Nesrin Sipahi, ödülünü 9 Şubat 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Yorum yapın