Safa Önal’ın yönetmenliğini yaptığı Tarık Akan ile Necla Nazır’ın başrolde oynadığı Umut Dünyası filmi 1973 yılında çekilmiştir. Umut Dünyası filmi İstanbul’un bazı ilçelerinde çekilmiştir. Filmde Ahmet ve Zeynep’in zamanla yaşayacağı aşkı konu ediniyor. Peki, Umut Dünyası nerede çekildi? Konusu ve oyuncuları? İşte merak edilenler…

Umut Dünyası filmi konusu

Ahmet, Cağaloğlu’nda bir matbaada harflerle dans eden, Zeytinburnu’nda ahşap bir evin bodrumunda hayaller kuran bir adamdır. Gözleri Avustralya’ya, cebi ise yoksulluğa bakar. Bir gün, kader onu hasta ve kimsesiz bir kızla, Zeynep‘le buluşturur. Öksüzler yurdunda büyüyen Zeynep, terzinin yanında çalışırken emanet parayı kaybetmiş, utançtan kaçmıştır. Ahmet, bu kırılgan kalbe kapılarını açar, ona şefkat ve sığınak sunar.

Zamanla, Ahmet ve Zeynep’in kalpleri birbirine yaklaşır. Birlikte Avustralya’ya gitmeyi, yepyeni bir hayat kurmayı hayal ederler. Bu umut dolu dünyada, iki yalnız ruh birbirlerinde sevgi ve aidiyet bulur.

Umut Dünyası filmi nerede çekildi?

Umut Dünyası, 1973 yılında İstanbul’un tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan mekanlarda çekilmiştir. Zeytinburnu’nun dar sokakları, Beyoğlu’nun simgesel binaları, Fatih’in gizemli atmosferi ve Kadıköy’ün canlı renkleri filme hayat verir.

  • Zeytinburnu: Ahmet’in bodrum katındaki evi ve sokak sahneleri
  • Beyoğlu: Fuat Sami’nin matbaası ve Galata Köprüsü
  • Fatih: Zeynep’in çalıştığı terzihane ve Süleymaniye Camii
  • Kadıköy: Ahmet ve Zeynep’in buluştuğu park ve vapur iskelesi

Umut Dünyası: Sade bir hikayenin, samimi duyguların ve İstanbul’un büyülü atmosferinin harmanlandığı bir film.