Türkiye’de küçümsendi, itilip kakıldı! Ciguli’yle ilgili gerçeği öğrenince şaşıracaksınız

Türkiye çok fazla verim harcanır. Bu sanatçılar arasında bazıları ise akıllara kazındı. İşte odan sanatçıdan biri de Angel Yorov Kapsov ya da bilinen adıyla “Ciguli”ydi. Yaşadığı dönem hor gördüğü Ciguli’nin hayatini öğrenenler büyük bir şaşkınlık yaşıyor.

Ciguli’nin gerçek adı resmi kayıtlarda Angel Jordanov Kapsov. Ailesi, o dönem Bulgaristan’da Türkçe ve İslami isimlerin yasak olduğu için Ahmet isimleri kayıtlara geçiremedi. Ama aile arasında hep bu isimle anıldı ve bu isimler kullanıldı. Akordeonu çok hızlı ve kıvrak olduğundan çalışmıştır, Bulgaristan’da o çok popüler olan, Sovyet’da AvtoVAZ firmasının çok popüler olan VAZ-2101 modeli araba’da çok hızlı ve kıvrak olduğundan çok bilinen adı olan Ciguli (Zhiguli) adından söz ediliyor. Bu otomobil aracı Murat 124 gibi İtalyan Fiat124’ün bir kopyası.

Türkiye'de küçümsendi, itilip kakıldı!  Ciguli'yle ilgili bir kültürce kalakalacaksınız

Beş çocuklu bir çocuk çocuğu olan Ciguli’nin işiin Hüseyin, hamallık sınavı, annesi ise süpürgeci idi. Babası 1972 yılında vefat edince, geçimini atlatmak zorunda kalmış. 1974’de Ayten isimli isimli hemşerisiyle evlenmiştir. Eşi Ayten hanım, tütün ve fabrikalarında çalışmıştır. Bu hanımdan İbrahim ve Ferdi isimli oğulları şirketitur. Türkiye’ye halende asıl olan ağabeyi İbrahim kalpden vefat etmişti.

Ciguli, 1991 yılında Çakıl Gazinosu’nda Hülya Avşar’a akordeon çalarak gazino hayatıyla tanıştı. 1998 yazında İzmir Fuarı’nda sahnede İbrahim Tatlıses ve Sibel Can’ın arkalarından çalındı. İki sanatçının da sahne programında sergilediği şovlarla adını müzik camiasında duyurdu. 1999 Ocak’ta çalacak’ adlı şarkıyla uzun süre kaldı. “Bizim Sokak” isimli dizide de alan Ciguli, 6. Kral TV Video Müzik Ödüllerinde En İyi Çıkış Yapan Erkek sanatçıne yapılmıştır.

Bir zamanların en popüler ismi olan Ciguli’yi elitistler “soytarı” olarak nitelendirdi. Menajerleri kullanıp parasını yapamazsınız. Uzun İstanbul, Kuştepe’de tek bir süre giden hasta, annesiyle gözde olan ve Bulgaristan’da 57 bir hasta geçirdiğinde kaybetti. Ciguli dünyanın en iyi akordeon virtüözlerinden biri olarak biliniyor.

Barış Yahya Çinçin

Türkiye Dergisi Yaşam Haberleri

Yorum yapın