Türk sinemasının usta ismi Rıza Pekkutsal, 87 yaşında yaşında hayatını kaybetti

Türk sinemasının koca çınarlarından biri daha eksildi. Ünlü sanatçı Rıza Pekkutsal, 87 yaşında kaybetti. pekkutsal, Kemal Sunal‘la içeriği’Bombacı Mülayim’ filmindeki karakterle hafızalara kazınmıştı.

RIZA PEKKUTSAL KİMDİR?

Rıza Pekkutsal, Türk sinema, ses ve yapım. Doktora aynı zamanda seslendirme çalışmalarında ilk şehir hastanesi tabakhanesi yaptı. Çalışmalarından seçim aldı. Çok sayıda sinema filminde yan rollerde yer aldı.

Pekkutsal, emekli olduktan sonra İzmir’in Buca ilçesinden geçiyordu.

Buca halkevinde sanata ayrılana İzmir Özel Tiyatrosunda eğitim gördü. İstanbul’a başlamadan Muammer Karaca’nın tiyatrosunda çalıştı. Hulki Saner, ilk filme Cibali Karakolu oldu. Bu filmden sonra 1971’den 1979 kadar sürecek seslendirme çalışması yaptı.

20 PLAKTA İMZASI VAR

Korkusuz Korkak filminde memuriyetten yararlandı. 1980’lerde eğitim Kemal Sunal filmlerinde rol ve seslendirmeler yaptı. İlk dizi oyunculuğu 1994 yılında Kaygısızlar dizisinde ‘Hacı Gaffur’ oyunuyla yaptı. En son filmi 2007 yapımı Sıfır Dediğimde filmidir. Son reklam filmi ise Cem Yılmaz, Cansu Dere ve Zafer Önen ile birlikte Opet reklamı oldu. Müzik sektörüyle de pekkutsal’ın yaklaşık 20 plakta imzası vardır. Uzun süre İstanbul’da yaşandı.

Kemal Sunal Dergisi Haberleri

Yorum yapın