Türk sinemasının ‘Çirkin Kral’ı Yılmaz Güney’in hayatının film olacağı haberi, 9 Nisan’da Hürriyet gazetesinde yayımlandı. Hürriyet’in aktardığına göre; Midwood şirketinin sahibi olan ünlü organizatör Ahmet San, Fatoş Güney’in “Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun” isimli kitabının haklarını satın aldığını ve 1 yıldır üzerinde çalıştıkları projenin çekimlerine yakında başlayacaklarını açıkladı. Ancak haberin ardından Fatoş Güney, avukatı aracılığıyla bir basın açıklaması yayınlayarak henüz hiçbir şirketle anlaşma yapmadığını belirterek: “Fatoş Güney’in kaleme aldığı ‘Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun’ adlı kitaptan senaryolaştırılacak, Yılmaz Güney’in hayatını konu alan sinema filmi için yapım şirketi ile anlaşma yapıldığına ilişkin Haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Yılmaz Güney filmi için tarafımıza gelen teklifleri değerlendirme aşamasında olduğumuzu belirtmek isteriz.” ifadelerini kullandı.  Ahmet San ise açıklamaya tepki gösterdi. Fatoş Güney’e ödeme yaptıklarını söyleyen San, şöyle konuştu: “Basın açıklamasını hayretle okudum. Gazetenizde yer alan haberinizdeki tüm bilgiler doğrudur. Midwood olarak Fatoş Güney’in söz konusu kitabının film yapım haklarını çok önceden aldık. Yazar olarak Fatoş Güney ve film şirketi olarak Güney Film’le sözleşme imzaladık. Bu gibi eserlere ödenen rakamları aşağı yukarı bildiğimden, onlara göre yüksek sayılabilecek bir meblağı, bu haklara yönelik telif bedeli olarak çok önceden hem de tamamını ödedik. Bu aşamada ‘İşte Fatoş Güney’in imzaladığı sözleşme ve banka havale dekontu’ demeyi nezaketen doğru bulmuyorum. Bir sinema şaheserinin yapımı ile uğraşmaya devam etmeyi tercih ediyorum.”  

Türk sinemasının ‘Çirkin Kral’ı Yılmaz Güney‘in hayatlarında film olacak haberi, 9 Nisan’da Hürriyet gazetesinde yayımlandı.

Hürriyet’in aktardığına göre; Midwood şirketi sahibi olan ünlü kuruluş Ahmet San, Fatoş Güney‘in “Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun” isimli kitabının çıkacağını satın alacağı ve 1 yıldır üzerinde çalıştıkları çekimlerine yakında başlayacaklarını açıkladı.

Turk sinemasinin ‘Cirkin Krali Yilmaz Guneyin hayatinin film olacagi haberi 9

Ancak haberin ardından Fatoş Güney, avukatı aracılığıyla bir basın açıklaması yayınlayarak henüz hiçbir şirketle anlaşma yapmadığını belirterek: “Fatoş Güney’in kaleme aldığı ‘Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun’ adlı kitaptan senaryolaştırılacak, Yılmaz Güney’in hayatını konu alan sinema filmi için yapım şirketi ile anlaşma Yapıldığına dair Haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Yılmaz Güney filmi için tarafımıza gelen teklifleri yorumlamayı bırakmak istiyoruz.” kullanım kullandı.

Ahmet San ise ellerine tepki gösterdi. Fatoş Güney’e ödeme yapan konuşmacı San, şöyle konuştu: “Basın açıklamasını hayretle okudum. Gazetenizde yer alan haberlerinizdeki tüm bilgiler doğru. Midwood olarak Fatoş Güney’in söz konusu kitabının filmin yapımını götüreceği çok önceden aldık. Yazar olarak Fatoş Güney ve film şirketi olarak Güney Film’le sözleşme imzaladık. Bu gibi eserlere saldırmak için aşağı yukarı hizmetlerden, onlara göre yüksek sayılabilecek bir meblağı, bu haklara yönelik telif bedeli olarak çok standart hem de tamamını ödedik. Bu adımı ‘İşte Fatoş Güney’in imzaladığı sözleşme ve banka havalesi dekontu’ demeyi nezaketen doğru bulmuyorum. Bir sinema şaheserinin yapımı ile uğraşmaya devam etmeyi tercih ediyorum.”

Yorum yapın