Toplu sözleşmede uzlaşı sağlanamadı! 11 fabrikada 2 bin metal işçisi greve çıkıyor

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’na (MESS) üye 11 fabrikadan yaklaşık 2 bin işçiyi kapsayan grup toplu toplantılarda saklamalarının karşılanmaması nedeniyle 4 Ocak’ta uyarı işlemleri başlamıştı. Birleşik Metal-İş Sendikası, bugün toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşılamadığı için grev yapacağını duyurdu.

Sendika’nın yaptığı yazılı sözleşme, “MESS’le Schneider Enerji, Grid Solutions Enerji, Schneider Elektrik, Hitachi ve Arıtaş Kriyojenik işyerlerinin 1 Eylül yürürlüklü ve 2022-2024 yönergesi toplu sözleşme görüşmeleri 6 Ekim 2022 tarihlerinde geldi. Bugüne kadar yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadı. ve grev aşamasına gelindi.5 işletmeye bağlı 11 fabrikadan 2.000 metal işçisi 23 Ocak Pazartesi günü greve gidecek.Greve gelecek fabrikalar İstanbul, Manisa, Kocaeli ve Bandırma’da bulunuyor.” denildi.

Sendikadan yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Grev kararımız sendikası MESS’e (11 Ocak günü) tebliğ edildi. Bugün de grev kararlarımızı tüm işyerlerimize asıyoruz. İnsanca yaşayacak bir ücret ve çalışma koşulları tüm çalışanlar ve bütün metal işçilerinin en temel hakkıdır. İşçi ailesinin bir ailenin birleşmesi içinde İşçilerin bu ücretlerle yaşaması, asgari ihtiyaçlarının karşılanması mümkün değil. , genel olarak asgari ücret ya da biraz üzerinde ücret alır hale gelmiştir.

Öte yandan, kötüye kullanırken, patronlar karlarına kar katmaya devam ediyor. Bilançolar sürekli kar yazıyor. En zor boşluklar, en ağır işlerde, gece gündüz, pandemi demeden çalışıyor. Onların elde ettiği karları bize veririz. Şimdi, bu yarattığımızın bir kısmını istiyoruz. İstediğimiz hakkımızdır ve bu hakkımızı mutlaka olmalız. Ücret zamlarında resmi çalıştırma bir parametre haline getirilmiştir. Resmi dağıtım ya da bir miktar üzerindeki ücret zamlarının kabul edilmesi mümkün değildir. Memlekette TÜİK tarafından yorumlamaya inanan hiç ama hiç kimse yoktur. İnanmasını beklemek de zaten mümkün değil. Biz haklı taleplerimizi sonuna kadar savunacağız, haklarımızı almak için yetenekli gelen bütün çabayı yapılarız. Mücadelemiz her şart ve koşulda, hiçbir engel tanımadan büyüyerek olacaktır.

Grev hakkımızı, 2011’de, 2015’te, 2017’de ve daha dün Bekaert’te kullandık, şimdi de kullanacağız. Ayrıca, hamileleri uyarmakta da faydasını görüyorum. Hiç kimsenin grev hakkımızı kullanmamızı engelleme, yasaklama girişiminde bulunmasının ve olası bir grev yasağından bir yararı beklemesin. 23 Ocak’taki grevimiz yasaklanırsa, bizim Anayasal hakkımızı kullanmayı ve grev yasağını tanımayacağız. Bunu gitmek ilan ediyoruz. Bu kararlılığımızı Ocak 2017’de, dün Bekaert’te gösterdik, yarın da MESS’e üye işyerlerinde gösterdiğinden geri durmayacağız. Biz kazanacağız, çünkü haklıyız. Kazan mutlaka edeceğiz.”

Ekonomi Güncel Haberler

Yorum yapın