Tayland, şu ana kadar 210 vatandaşını Sudan’dan tahliye etti

Taylandşu ana kadar 210 vatandaşını Sudan’dan tahliye etti

BANGKOK – Tayland Kraliyet Ordusu, bugüne kadar Sudan’daki 210 vatandaşını tahliye etti.

Sudan’da Ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri arasındaki çatışmalar sürerken, Tayland Kraliyet Ordusu, bugüne kadar Sudan’daki 210 vatandaşını tahliye etti. Tayland Kraliyet Ordusu tarafından yürütülen operasyonun ilk kez geçmişte perşembe günü aralarında 71 Taylandlı ailesinin bulunduğu 78 kişilik grubun başkenti Bangkok’a ulaşırken, dün de ikinci bir uçak ile 132 kişi daha tahliye edildi. Ülkelerine dönen 210 Tayland halkının dışında, Taylandlı ağaçları ile bağı bulunan 2 Çinli ve 1 Endonezya sahibinin da Sudan’dan tahliye edildiği aktarıldı.

Tahliye edilen belediye başkenti Bangkok’da bulunan Don Mueang Havalimanı’nda Başbakan Prayut Chan-o-cha, Devlet Bakanı Don Pramudwinai ve Tayland Kraliyet Ordusu Komutanı Longkorn Wannarot tarafından karşılandı.

Ülkelerine dönen misafir, yapılan karşılama töreninin ardından Tayland Sağlık Bakanlığı ekiplerince sağlık kontrolünden geçirildi.

Sudan’daki Taylandlı Öğrenciler Derneği Başkanı Yeekasem, işletmede yapacağı basın çıkışı, Sudan’ın başkenti Hartum’dan kaçışları boyunca çok kaçışlarını ve devam eden çatışmalar nedeniyle günlerce güçle uyuyabildiklerini söyledi. Yeekasem, pek çok karayolu geçiş kontrolleri ve yürütmeden başkentten çıkışın oldukça zor olduğunu belirtti.

Sudan’da can kaybı artıyor

Sudan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılanma, çatışmalarda can kaybının 528’e, dikkatli kaygı ise 4 bin 599’a yükseldiği kaydedildi.

Sudan’da 15 Nisan’da Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan elindeki ordu ile konseyin başkan yardımcısı Orgeneral Mohammed Hamdan Dagalo tarafından yönetilen RSF arasında çatışmalar başladı. El-Burhan, isyancılarla sürgün için kurulan RSF’nin bağımsız bir güç olarak hareketin kışkırtmak amacıyla orduya katılması gerektiğini belirtirken, RSF’nin başındaki Dagalo ise bunun sivil bir yönetimle gerçekleştirilmesi gerektiğini savunuyor.

Sağlık Bakanlığı Tayland Sudan Güncel Haberler

Yorum yapın