Survivor’a “Yunus” Protestosu

Survıvor Ünlüler-Gönüllüler baskısı yunus parkına düzenlenen geziyi protestocular, yapımcılar Acun Ilıcalı’yı yağmuruna tuttu.

AA muhabirine açıklama yapan Yunuslara Özgürlük Platformu sözcüsü Deniz Gezgin, Survivor Ünlüler-Gönüllüler çıkışı, ekibinin bir yunus parkına gitmesiyle ilgili olarak bir protesto mektubu yazdıklarını söyledi. Yüzlerce duyarlı insan, Ilıcalı ile Show Tv yetkililerine bu mektup açıklamasını ifade eden Gezgin, şöyle devam etti:

“Tepki gösteren insanlar içinde oldukça farklı görüşler var. Acun Ilıcalı’yı çok sevdiği halde bir daha asla programlarını izlemeyeceğini söyleyenler, bunun yerine yunus parklarına yönelik büyük bir reklam olduğunu düşünenler, Nihat Doğan’ın balıklarının öpmesinin büyük bir zulüm olduğunu düşünenler… . ”

Mektupta, 29 Mayıs tarihinde yayınlanan Survivor Ünlüler-Gönüllüler yayını, ödül olarak düzenlenen yunus parkı gezisinin büyük bir üzüntüyle izlendiği ek, radyo kayıtlı:

“Son yıllarda yunus parklarının kanlı iç yüzlerinin, bu parklardaki insan/hayvan sömürüsünün, Japonya’dan Türkiye’ye kadar uzanan kanlı ticaretin ve engellilere yönelik para tuzağı sözde tedavilerin açıklanmasına rağmen, bu gerçeklerin hiçe sayıldığı özendirici bir yayın yapılması gerektiğini kınıyoruz.

Geçen yılın Oscar ödüllü belgeseli The Cove, genelgeler park dahil tüm parklar ve yunus esareti hakkında tüyler ürperten gerçekleri ortaya çıkardı. Lütfen bu belgeseli izleyin ve ekibinize de izletin. The Cove’un ardından tüm dünyada pek çok duyarlı insan bu parkların hareketleri için harekete geçti. Gittiğiniz parkta tam 40 yıldır esaret altında katil balinanın acı dolu öyküsü dünyayı gezmeye yansıdı. İstanbul’da yaralayan ve hasta bir şekilde gösteri yapmaya zorlanan Mors Sarah, Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşları’nı kaldırdı. Fethiye’de küçük bir havuzda temizlik ve bakımsızlıkla boğuşan iki yunus yerli-yabancı pekçok kişinin ortak çabaları ile kurtarıldı. Toplantılarda de tüm dünyada olduğu gibi protestolar düzenlendi ve parklar boykot edildi…

Siz program sosyallerinde gözetlemeyen, gözlemler tarafından sevilen, örnek alınan birisiniz. Onlara empati yoksunluğu bir eğlence anlayışı aşılamaya, kirli bir ticarete alet edilmelerine ve bu parklarda sağlıklarının riskine atılmasına neden olmayın. Bu tesislerin reklamlarını yapman. Lütfen bu özendirici ve doğal hayat düşmanı yayını telafi edin ve yayınınızda bu gerçeklerden söz ederek izleyenlere uyarıda bulunun. Aksi takdirde sizi doğaya dost olmayan bir kişi ve yapımcı olarak hatırlayacağız. Gönüllüler ve STK’lar olarak çalışmalarınızı her platformda boykot sloganı. ” -ANKARA

Survivor Politika Güncel Haberler

Yorum yapın