Survivor Barış’ın ayağına ne oldu? Survivor Barış ayağında neden protez var? Barış Telli’nin hastalığı nedir, kaza mı geçirdi?

Ampute Milli Takım Futbolcusu Barış Telli kimdir, hastalığı nedir merak ediliyor. Peki, Survivor Barış’ın ayağına ne oldu? Survivor Barış ayağında neden protez var? Barış Telli’nin hastalığı nedir, kaza mı atlattı? Survivor Barış’ın ayağında ne var? Survivor Barış neden protez takıyor? İşte detaylar…

HAYATTA BARIŞ TELLİ KİMDİR?

24 Eylül 1989 tarihinde Kırıkkale’de doğmuştur. 4 yaşında geçirdiği trafik kazası sebebi ile sağ bacağını kaybetmiştir. Kaza sonrasında spora yatkınlığı kaybetmeyen Barış Telli, atletizm, tenis ve futbol dahil bir çok spor alanda başarı ile mücadele etmiştir. Türkiye’de birçok farklı spor dalında Türkiye rekorları kırmış ve Türkiye’nin ilk gördüğü engelli beden eğitimi öğretmeni olmuştur. 2005 yılında lisedeyken Karagücü Ampute Futbol Takımı hocası ile tanışmıştır.

2005’te ampute futbol kariyerine başlayan futbolcu, 2009’da 49 golle Ampute Futbol Süper Ligi’nde gol sevinci yaşamıştır. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’ndaki eğitim hayatı sırasında Paralimpik oyunlarına hazırlanmaya başlarken 2012 yılında ise özel koşu protezine kavuşmuştur. 2013 Türkiye Atletizm Şampiyonası’nda 100 metre koşu, yüksek atlama ve uzun atlamada üç altın madalya kazanarak gerçekleştirmeyi başardı. 2014 senesinde de yüksek atlamada Avrupa’da 2. olmuş gümüş madalyanın sahibi olmuştur. 2017’de Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı ile şampiyonluk yaşadı, 2018’de, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahibi Türkiye’nin Spor Tanıtım Elçisi, 2019’da UEFA tarafından Equal Game Tanıtım Elçisi, 2020’de ise Össur Marka Elçisi olarak seçilmiştir.

SURVİVOR BARIŞ’IN AYAĞINA NE OLDU, NEDEN PROTEZ VAR?

Barış Telli, 1993 senesinde 4 yaşında trafik kazası sonucu sağ bacağını kaybetti. Kaza sonrasında spora kapılmayan Barış Telli, atletizm, tenis ve futbol dahil bir çok spor alanında başarı ile mücadele etti. Survivor Barış Telli, 2009 senesinde tanıştığı spor adamı Hadi Neşet Türkmen’in desteğiyle 2012 yılında özel koşu protezine kavuştu.

Barış Telli, Ampute Milli Takım Futbolcusudur.

Mustafa Şirin

Barış Telli Gündem Magazin Haberleri

Yorum yapın