Süleyman Girgin: “Marmaris’te Mesire Alanı Yapıyoruz Diye İş Makinaları Ormana Girdi”

ESMA TURAN

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin“Ülkemizin bir yarı can derdiyle hayatta kalmaya çalışabildiğin rant derdi hız kesmiyor. Marmaris Karaca Köyü’nde, mesire alanı yaptığımız diye ormana iş makinaları girdi. Bölge basra çamları, arı yatakları açısından zengindir. Çalışma acilen durdurulmalıdır” dedi.

Muğla’nın Marmaris ilçesi çam ve pirenlerle kaplı, Karaca Orman İşletme Şefliği sorumluluk bölgesinde bulunan 30 hektarlık ormanlık alan, mesire yeri olarak 20 yıla kiraya verilmek üzere Şubat 2021’de ihaleye çıkarılmıştı. Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü’nün ilanında alan alanlarında “orman” olarak belirtilmişti. Bölgede kovanları bulunan arıcılar ve köylüler de ihaleye tepki göstermiş, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin de dönemi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önermesi görevini yürüttü.

“ÜLKEMİZİN BİR YARISI CAN DERDİYLE HAYATTA KALMAYA ÇALIŞIRKEN, İKTİDARIN RANT DERDİ HIZ KESMİYOR”

Girgin, bugün sosyal medya hesabından ormana iş makinelerinin girdiğine ilişkin fotoğrafları paylaşarak “Ülkemizin bir yarısı can derdiyle hayatta kalmaya dayanamayan rant yazısı hız kesmiyor. Marmaris Karaca Köyü’nde, mesire alanı yapıyoruz diye ormana iş makinaları girdi. zengindir. Çalışma acilen durdurulmalıdır” dedi.

“KARACA’DAKİ ÇALIŞMA ACİLEN DURDURULMALIDIR”

Girgin’in ayrıca olacağını da belirtti:

“Marmaris’in Karaca Köyü’nde, Okluk Sarayı alımı, 30 hektarlık yayın ihalesi daha önce soru önerimizle (2021 Şubat) karşı çıktık. Bu bölge Basra Çamları, arı yatakları açısından zengindir ve içinde çokça piren ormanı barındırmaktadır. Mevcut ‘Doğalarımıza, arılarımıza, arıcılarımıza zarar vermemek’ demiştik. bu alana girdiler.Bölge halkı rahatsız edici.Herkesin gördüğü ki sınır rant olunca, bu hakimiyetin vicdanını kaldırmıyor.Karaca’daki çalışma acilen durdurulmalıdır.”

“ÇALIŞMALARIN DURDURULMASINI İSTEDİK”

Girgin, ayrıca Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’i telefonla yürütmenin durdurulmasını talep ettiklerini söyledi.

Milletvekili Girgin’in soru önergesine ise şu yanıt verilmişti:

“Karaca B Tipi Mesire Yeri kuruluşundan önce Muğla Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, KGM 2. Bölge Müdürlüğü, Marmaris Jandarma Komutanlığı, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Muğla Tabiat Varlıkları Koruma Şube Müdürlüğü ve Marmaris Belediyesine görüşüldü. Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü Doku traşlama içinde kesim yoluyla, Gençleştirme ve Endüstriyel Plantasyon gibi müdahaleler yapılmamaktadır.Ormanların sürekliliği ve sürekliliği için bakım müdahaleleri yapılmaktadır.Bu uygulama yapılırken basralı ağaç koruyucu düzenlemesi gerçekleştirilmektedir.Bahse konu alan üzerinde yalnızca iki adet parlak konaklama noktası bulunmaktadır. yerli arıcı olup mağduriyet yaşanmaması için zorunlu olarak korunmuştur.Karaca B Tipi Mesire Yeri 1996 yılında yangın geçirmiş sahadır.Genel itibarı ile söz konusu yerde genç ağaçlar bulunmaktadır.Bu nedenle bahse konu sahasında basra oluşumu ender görülmektedir.Marmaris Ormanı İşletme Müdürlüğümüzün sınırları içerisinde 2021 yılında Karaca Mahallesinde arıcılar için bir adet Bal Ormanı Projesi programı alınmıştır. Proje detayları yerel halk ve diğer ilişkilerla görüşmeler yürütülmektedir.”

Süleyman Girgin Marmaris Muğla Basra Yerel Haberler

Yorum yapın