Stoltenberg: “Üyelik bir süreç ve sürecin yarın sonuçlanmasını beklemiyorum””Kuzey Akım saldırının arkasında kimin olduğunu tespit edemedik””Bakhmut…

– Stoltenberg: “Üyelik bir süreç ve sürecin sonunda sonuçlanmasını beklemiyorum”

“Kuzey Akım saldırının arkasında kimin olduğunu tespit edememek”

“Bakhmut gelecek gün düşebilir”

STOCKHOLM – NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Finlandiya, İsveçFinlandiya ve Türkiye arasında yarın NATO Karargahında toplantısının görülmesini hatırlatarak, “Bu (üyelik) bir süreç ve sona ermesinin yarın sonuçlanmasını beklemiyorum. Ama Finlandiya ve İsveç‘NATO üyesi olacağından tahminim’ dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Stockholm’de Avrupa Birliği Savunma Bakanları Toplantısı öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, Avrupa’nın güvenliği için kritik bir zamanda bir araya geldiklerini belirterek, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı sürüyor. Son haftalarda ve aylarda Bakhmut’ta ve çevresindeki geniş çatışmalar görüldü. Rusya’nın daha fazla birlik, daha fazla kuvvetle saldırdığı ve eksiklerini telafi etmeye çalıştığını görüyoruz. Büyük kayıplar verdiler. Ama aynı zamanda Bakhmut’un önümüzdeki günlerde düşebileceğini de göz ardı edemeyiz” dedi. Bakhmut’un Rusya’nın kontrolüne geçebileceğini belirtmekte uyarıda bulunan Stoltenberg, “Bu durum, savaş bir dönüm noktası olmayacak. Burada, Rusya’yı hafife almamamız gerekenn vücudunu çekmemiz önemli” ifadelerini kullandı. “Ukrayna’ya verdiği destek devam ediyor” diyen Stoltenberg, “NATO askerleri geçmişte yıl Ukrayna’yı yaklaşık 150 milyar euro değerinde askeri ve mali yardımla desteklediler, bunun 65 milyar euroluk kısmı askeri destek. Bu, harcamaları hızlandırmak için özellikle önemli. Bu, NATO çarpışmalarının bir zamanlar ele geçirdikleri bir konu.Şimdi hem stoklarımızı doldurabilmemizi hem de Ukrayna’ya destek sağlamaya devam edebilmemizi sağlayacak yeni ihtiyaçlarımız üzerinde anlaşacağız. Gördüğümüz şey, NATO ve Avrupa Birliği’nin nasıl bir arada bulundukları, birbirini tamamladığı ve değerlerimizi korumak için birlikte yaptıklarıdır” şeklinde konuştu.

“Kuzey Akım boru hatlarına yönelik saldırının arkasında kimin olduğunu tespit edememek”

Bir gazetecinin “Ukrayna yanlısı bir grup Kuzey Akım boru hatlarına saldırdığına dair haberler var. Bunu onaylayabilir misiniz? NATO’nun bu sınırlama bilgisi nedir?” şeklinde yanıtlayan Stoltenberg, “Bildiğimiz şey, Kuzey Akım boru hatlarına bir saldırı, bir sabotaj eylemi olduğu. Ancak arkasında kimin olduğunu tespit edememek. Ülkelerin devam eden soruşturmaları var ve arkasında kimin olduğu hakkında daha fazla bir şey söylemeden önce bu soruşturmaların sonuçlanmasını beklemenin doğru olduğunu düşünüyorum” dedi. Çünkü binlerce kilometrelik gaz boru hattımız, petrol boru hattımız, elektrik şebekelerimiz ve tabi ki internet kablolarımız var. Tüm bu altyapı, toplumlarımız için kritik öneme sahip. NATO bunu yıllarca ele alıyor. Ancak Kuzey Akım boru hatlarına yönelik saldırılardan sonra bu yöndeki çalışmalarımızı hızlandırdık” diye konuştu.

“Üretimi artırmamız gerekiyor”

Stoltenberg, “Ukrayna’nın cephanesinin bitmek üzere olduğu konusunda uyarıda bulundunuz. AB ülkeleri ve NATO ülkelerinin üretim kapasitelerini artırma hızlarından memnun kalabiliyor musunuz?” yönündeki soruyu da yanıtlayarak, “NATO bileşenleri, üretim hücrelerini içeren sözleşmeler imzaladı. Bu iyi, memnuniyetle karşıladığım bir şey ama çok büyük bir talep var. Mevcut cephane üretim hızının mevcut tüketim oranı değil. Bu nedenle üretimi artırmamız gerekiyor. Avrupa Birliği’nin ve NATO rakiplerinin bu konuda hızlanmasını memnuniyetle karşılıyorum.Hem askerleri birlikleri için daha fazla cephane, hem hava savunma sistemleri için daha fazla cephane hem de daha iyi bir altyapı ve mühimmat deposu için NATO askerleri arasında genel projelerimiz var” dedi. Stoltenberg, “Yani bu üzerinde yaptığımız bir şey. Halihazırda önemli önlemlerin atıldığını gördü, ancak daha fazlasını yapması gerekiyor. Çünkü Ukrayna’nın Rusya’nın saldırganlarına karşı kendisine savunması için ihtiyaç duyduğu cephaneyi korumamız gerekiyor ve kendi stoklarımızı yenilememiz gerekiyor. Çünkü şu ana kadar Ukrayna’ya ulaşmak için destek esas olarak NATO stoklarının tüketilmesiyle oldu. Tabi bu, uzun vadede sürdürülebilir değil.

“Finlandiya ve İsveç‘i NATO’nun sivil ve askeri yapılarına entegre ettik’

“Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında perşembe günü yapılacak yeni tur görüşmelerde bir yol olacak mı yoksa Türkiye’deki seçimlere kadar hiçbir şey olmayacak mı?” Geçenlerde yanıtlayan Stoltenberg, “İlk olarak, Türkiye de dahil olmak üzere tüm NATO rakiplerinin geride kaldığı yıl Haziran ayında yapılan NATO Zirvesi’nde Finlandiya ve İsveç’i NATO üyesi olmaya davet etme konusunda anlaşarak tarihi bir karar aldıklarını ele geçirmemiz gerekiyor. İsveç’i NATO’nun sivil ve askeri yapılarına entegre ettik” dedi. Stoltenberg, “İsveç ve Finlandiya tamamen bir statüye sahipler ve artık NATO’ya giderek daha fazla yaklaşanlar. Bazı NATO rakipleri de Bölgeler ve İsveç’e güvenlik taahhüdü sağladı. NATO bu bölgede farklı yerleşimi artırmadı. Bu, Finlandiya ve İsveç’e karşı herhangi bir bir Askeri tehdidin elde edilmesinin önlenmesinin anlamı gelir.Yani Finlandiya ve İsveç, kullanıma başvurmadan öncekinden çok daha güvenli, çok daha iyi bir konum.Bu Finlandiya ve İsveç için iyi ama aynı zamanda NATO için de iyi bir durum” diye konuştu.

“İlereme kaydediyoruz”

Stoltenberg, “İkincisi, birkaç hafta önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. İyi bir görüşmeydi. Depremden sonra başsağlığı dilemek ve aynı zamanda NATO’nun depremden sonra Türkiye’ye nasıl destek sağlayabileceğini belirtmek için oradaydım. .Churbaşkanı Erdoğan, yarın NATO Karargahında Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında görüşmeleri yeniden karşılamayı kabul etti.Uzun bir görüşmeden sonra bu, başlı başına önemli bir şey. Olacağından hazırlama. Bu en önemli önceliğimizdir. Finlandiya ve İsveç’i İttifakımıza entegre etmeye devam etmeye” kullanım kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Jens Stoltenberg Finlandiya Ukrayna İsveç Güncel Haberler

Yorum yapın