Soylu, Taksim’deki terör saldırısıyla ilgili yeni bilgileri paylaştı: Patlamadaki bomba sosyal medya üzerinden yaptırıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Uluslararası Siber Suçlar Çalıştayı’ndaki konuşmasında Taksim’deki bombalı saldırıyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

13 Kasım Pazar günü meydana gelen ve 6 vatandaşımızın hayatını kaybettiği 81 vatandaşımızın da yaralandığı terör saldırısıyla ilgili yeni bilgileri paylaşan Bakan Soylu şöyle konuştu; “İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ndeki patlamadaki bomba yapılması medya hesabı üzerinden yaptırıldığı yani bir görüşme kanalı üzerinden canlı bir şekilde imal edildiği boyuta getirilir. Teker teker tarifelendiği, Hacı kod adlı ABD’ye bağlı PYD/PKK terör örgütü mensubunun cep telefonu aracılığıyla hem bombayı yerleştiren, hem de bombayı imal eden cep telefonu üzerinden yaptırıldığı bilgileri muhafazalarda mevcut.Devlet dedikodu yapmaz devlet bilgisi ile çalışır.İlk verilen ifadelerde ben düşünüyorum, ben çikolata paketi zannediyordum ifadeleri gerçeği yansıtmıyor.O ifadeleri verenin ağzından olaylar bütün ayrıntıları polis ve savcılar tarafından devlet kayıtlarına geçmiştir.Allah’a çok şükür aciz değiliz.

Küresel ve uluslararası güç merkezleri yine kullanılan kuma gömdü. Aynen pandemide, terör saldırılarında olduğu gibi. Türkiye siber güvenlik önlemleri dünyada önde gelen noktalardan bulunuyoruz. Yılgınlık göstermedik. 15 Temmuz öncesi 59 ilde olan siber suçlarla güvenlik birimlerini 81 ile genişlettik. Jandarmamızın gücünü de dahil ettik. 2025 yılı sonuna kadar tüm illerde müdürlüğü kurmayı hedefliyoruz. 2021 yılında sosyal medya kullanıcı sayısı 60 milyon iken, 2022 yılında 70 milyona ulaştı. Kullanıcılar 8 saat içerdeyken 3 saatleri sosyal ortamlardan geçiyor.

Toplam yüzde 76 isimli hesap varken yüzde 24 bot hesabı var. FETÖ destekli hesaplar ayrı. 71 bin 310 Terör örgütü PKK destekli hesap. Sosyal medyaya karşı dikkatli olun, bizim ifade edebileceğimiz budur. Biz büyük bir mücadele ortaya koyuyoruz. Tüm suç gelirleri, tüm harcamaları transfer edilebilir. Siber suçların kendilerine yönelik eğitim veriyoruz. Bugün de yine aynı istikamette 30 ülke yabancı kolluk kuvvetleri görevlileri ile önemli bir adım atmak için bir aradayız.”

Erdem Aksoy
Erdem Aksoy
Gündem Editörü survivorallstar2022.com – Güncel

İstiklal Caddesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Taksim Güncel Haberler

Yorum yapın