Son Dakika: Depremin vurduğu 11 ilde yapılacak konutların temeli eş zamanlı olarak atıldı

merkez taşıma Kahramanmaraş‘ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından 11 ilde yeni konut konutu için harekete geçildi. Kahramanmaraş Belediyesi cephesi “Pazarcık Depremi Sonrası 17 bin 902 Afet ve Köy Konutu İlk Temel Atma Töreni” düzenlendi.

11 ilde inşa edilecek konutların temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla eş zamanlı olarak atıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan konutlarının 1 yıl içinde yetiştirileceğini söyledi.

Erdoğan’ın değerlerin satır başları şu şekilde:

“Kahramanmaraş’ın sevgili edeleri. Allah’ın bu mübarek günlerini tutacağımız oruçları kabul eylesin.İnşallah Ramazan’a ulaştığımız gibi Kadir Gecesi ve Bayrama hep beraber erişiriz. yeter.

Son Dakikalar: Depremin vurduğu 11 ilde yapılacak konutların temeli eş zamanlı olarak atıldı

Kimi zaman görevlileri 56 Şubat depremleri gibi tabi felaketlerle sarsıldık, kimi zaman haçlı seferlerinden Moğol akınlarına, terör örgütlerinin ihanetlerine kadar doğrudan varlığımızı hedef alan saldırılara saldırdık. Yılmadık, çökmedik, teslim olmadık. Tüm terör hücrelerinin başını ezerek sürdürdük. Sınırlara dayanan tacizlere harekatlarla cevap verdi. Burada işaretlediği gibi inanç ve iradeyle hükümlern zorluklara aldırmadan vatanımıza sahip çıktık. Deprem yıkıntılarının altında kaybettiğimiz canlar için döktüğümüz gözyaşlarını geleceğe sahip çıkmanın ahdine dönüştürüyoruz.

Yıkılan her binamızı yeniden yaparak şehirlerimizi inşa edip ihya ederek adım adım Türkiye Yüzyılı’na yürüyoruz. Deprem felaketi karşısında da aynısını görüşmesini. Sahip olduklarımız olmak için hep birlikte daha çok çalışacağız, daha iyi mücadele edecek, daha büyük büyümeye ulaşacağız. 14 Mayıs’a da böyle hazırlayacağız.

Son Dakikalar: Depremin vurduğu 11 ilde yapılacak konutların temeli eş zamanlı olarak atıldı

Dünyanın krizden krize sürüklendiği dönemde ancak bu şekilde ayakta kalabiliyor, hak ettiğimiz yola ulaşıyoruz. Canımızı yakmış olabilir bu felaket mücadele azmimizi başarma irademizi Türkiye Yüzyılı’nı gerçekleştirme kararlılığını asla başaramayacak Deprem. Siz birinin buralara gelmesi umutlarını söndürmeye devam edemez, nifak tohumlarının ekmesine özellikle kesinlikle aldırmayın. Bu devletin deprem felaket yaralarının sarmaya da büyük güçlü Türkiye hedefini gerçekleştirmeye muktedirdir.

Depremin 45’inci gününde arama kurtarma faaliyetlerini tamamlamış, hasar tespitte sona varmış, döküntüleri çözmede büyük mesafe kat etmiş, kalıcı konutların inşasına başlamış durumdayız. Dünyada Türkiye’den başka böylesine büyük alanda bir felaket karşısında bu kadar kısa sürede toparlanıp inşa aşamasına gelecek başka ülke yok. Bizim farkımız devlet ve darı el ele vermek için her türlü zorluğun üstesinden gelme kabiliyetine sahip olmamızdır.

Son Dakikalar: Depremin vurduğu 11 ilde yapılacak konutların temeli eş zamanlı olarak atıldı

Van, Bingöl, Kütahya, Antalya, İzmir’de biz bunu yapamadık mı? Daha ne diyeyim. Nerede deprem, yangın varsa hepsinde de Kastamonu’ya varana kadar afetlerin sonunda biz buluştuk. Bulundukları her yer gibi Maraş’ta da sızdırmazlıkları kaldırma, geçici barınma Deprem merkezleri ve kalıcı konutların inşasını eş zamanlı olarak yürütüyoruz. 525 bin çadır, 32 bin konteyner buldu. Mayıs ayına kadar inşallah 100 bin konteynere ulaşmış olacak. 2,5 milyon insanımıza hizmet veriyoruz.

Esnaf ve sanatkarlarımız için binlerce dükkandan oluşan konteyner çarşılar tertip ediyoruz. Afşin’e yeni OSB kuruyoruz. Aynı şekilde çiftçi ve koruma zararları için mazot, gübre, yem ve su ürünlerini desteklemek için her türlü adımı atıyoruz. Depremin merkezi Kahramanmaraş’ta yıkık, acil yıkılacak bina sayımız 56 binin üzerindedir. Felaketten sonraki ikinci haftada kalıcı konutların inşası için yürüyüşe başlamaya başladık.

Son Dakikalar: Depremin vurduğu 11 ilde yapılacak konutların temeli eş zamanlı olarak atıldı

1 yıl içinde 319 bin konut ve köy evi, inşaat 650 bin konutu gidiyor. Zemin etüdü başta olmak üzere hemen ihaleleri yürütmek üzere sözleşmeleri imzaladık, inşaat aşamasına geçtik. Bugüne kadar 40 bin 104 konutun ve 6232 köy evinin inşasına ilişkin ihalesini yaptık. Kahramanmaraş’ta 77 bin 57 afet konutu, 30 bin 310 köy evi inşa etmek için kolları sıvadık. Bu süreyi sürdürmekte olan derlemeleri göre artabilecektir.

Kahramanmaraş’ta 7353 konut ile 620 köy evinin bugün inşaatını yapıyoruz. Diğer illerle birlikte 18 bini buluyor. Zemin+3 ya da 4 katı geçmeyecek şekilde gereksinimleri karşılayacak biçimlerde yapıyoruz. TOKİ, Emlak Konut’la 20 yılda 1 milyon 180 bin konutu ve 3,3 milyon yıpranma projesini yapmışsak, deprem, sel ve yangın afetlerinde ortaya çıkan aşınma nasıl kısa sürede telafi ettiysek bu depremin yaralarını da kısa sürede saracağız.”

Mesut Şahin

Recep Tayyip Erdoğan Kahramanmaraş Deprem Güncel Haberler Son Dakikalar

Yorum yapın