Seyit Torun: “Soylu, Suçluluk Psikolojisi İçinde Belediyelerimize Saldırıyor. Kumpas Kuran, İftira Atan Soylu Suç İşliyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP’li belediyeleri hedef alan açıklamalarına yanıt verdi. Torun, “Soylu, yavuz hırsızları misali ev sahibini bastırmaya çalışıyor, çalıştırluk psikolojisi içinde belediyelerimize saldırıyor. Kamu kurumu olan belediyelerimize kumpas kuran, iftira atan Soylu suç işliyor” dedi.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun, İçişleri Bakanı Soylu’nun basın toplantısındaki iddialarıyla ilgili görüşlerini söyledi:

“SUÇLULUK PSİKOLOJİSİ İÇİNDE…: Soylu yavuz hırsız misali ev sahibini bastırmaya çalışıyor. Suçluluk psikolojisi içinde belediyelerimize saldırıyor. Basın yükünün tamamı, kendi becerisizliğini itiraf etmesinden ve suçunu bastırmaya ağırlığından ibaret. Bu ülkede terör mensupları elini kolunu sallayarak gezebiliyorsa, kamu görevinde işe girebiliyorsa bunun sorumlusu Soylu’dur. Adli sicil belgelerini veren Adalet Bakanlığı, güvenlik soruşturmalarını yapan İçişleri Bakanlığı… Ama ne yazık ki belediyelerimiz suçlanıyor. Belediyelerimizde alım tümlar mevzuata uygun bir şekilde yapılıyor.

ORADA NİYE OTURUYORSUN?: Geçen yıl ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi 557 terörist var’ dedi, ama hiçbirini kanıtlayamıyor. Şimdi çıkmış ‘1.668 terörle irtibatlı çalışan var’ diyor. Geçen yıl da aynı ithamını duyduk senin, Soylu. İstanbul’da 1.668 terör ile irtibatlı çalışan varsa sen ne iş yapıyorsun? O evlerin Bakanlığı koltuğunu neden dolduruyorsunuz. Orada niye oturuyorsun. Sormak lazım.

SUÇLU BELEDİYEMİZ Mİ GÖREVİNİ YAPMAYAN VALİLİK Mİ? Ama sonra kala kala kaldın, ‘3’ü gassal 9 kişi tutuklandı’ diyor. Hani 1.668 kişi nerede? Bu şekilde itham ederek ne yapmaya çalışıyorsun. Anlamak mümkün değil. Geçen yıl tutuklananlar da 3’ü gassal 4 çalışan da AK Parti üyesi ve aralarında işe alınmış. Diğer tutuklu beş kişinin belediyemizle hiçbir ilgisi yok. ‘Güvenlik soruşturması istenmedi’ diyor. İBB son dönemde 11 binden fazla güvenlik soruşturması soruşturmasında bulundu. Valilik bunun sadece 8 binini gönderdi. Bunlar, bu süre içinde cevap vermediyse, yürüten belediyemiz mi görevini yapmayan valilik mi?

ONCA RAKAM VERİYOR, TUTUKLU SAYISI SADECE 4: Mersin’de belediyemizi terörle yan yana yatmaya çalışıyor. Onlar rakam veriyor ama tutuklu sayısı sadece 4. bunlardan biri de kayyumla yönetilen Akdeniz Belediyesi’nde başkan yardımcısı yapan, devlet memuru. Sen Mersin’de şehit çocuğunu bile terörden gözaltına aldıran bir aciz bakanın. ‘İzmir’de bir kişi tutuklandı’ diyor. Tutuklanan kişi devlet memuru. Sonuç olarak konut Bakanlığı’nın korumasında, bu olay. Buradan belediyemize iftira atmaktan çekinmiyorsun.

ONLARI NİYE ANLATMIYORSUN, SOYLU?: ‘Belediyeler arasında ayrım yapmıyoruz’ demişsin. AK Partili belediyeler arasında binlerce FETÖ’cü çıktı mı? Niye onları anlatmıyorsun Soylu? Serik Belediyesi’nde rüşvet skandalı yansıdı, belediye başkanı şikayet etti, bakanlar devreye girdi. Niye hiç birini bahsetmiyorsun? Şırnak’ta, rüşvet ve yolsuzluktan hapis cezası alan iki belediye başkanından biri sağına aldın, biri soluna aldın; utan fotoğraftan çektirdin. Onlarla ilgili işlem başlatıldı mı? İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde önceki dönemde İBDA-C üyesi dört kişi işe alındığını neden anlatıyor. İstanbul ve Ankara’da önceki dönemlerde yapılan milyarca liralık bozulmanın sonuçlarına el koydun ama şimdi üstünü örttün ve işlem yapmıyorsun. Ahitleri neden anlatıyorsun, Soylu?

DEDİKODU YAPIYORSUN, İŞLEM YAPMIYORSUN: ‘Baskı kuruyoruz’ diyor. İzmir’de 30 yıl önceki işlerden belediye başkanımıza soruşturma yürüten, İstanbul’da ‘elini arkadan bağladı’ diye, Fındıklı’da ‘7 bin liraya Atatürk yazılı tabela yaptırdın’ diye soruşturmayı açan sen değil misin? Yalova’da tüm suçlamalardan aklanmasına rağmen belediye başkanımızı 2,5 yıllık görevine geri vermeyen sen değil yanlış, Soylu? Belediyelerimizin istihbarat teşkilatı yok. Suçluyu tespit etme görevi hükümet Bakanlığı’nındır. Sen görevini yapmaksun, yapmıyorsun. Dedikodu yapıyorsun, işlem yapmıyorsun. İçişleri Bakanlığı koltuğu, dedikodu yapma koltuğu değil.

BU İŞ BURADA KALMAYACAK: Bir de diyorsun ki, ‘milli güvenlik sorunu bu belediyeler.’ Süleyman Soylu, en büyük milli güvenlik sorunu sensin. Görevini yapamayan, suçunu bastırmaya çalışan bir acizsin. ve belediyelerimize tuzak kuran, bir kumpasçısın, bunu bir kez daha bugünkü söylemleriyle ispatlamıştı. Kamu kurumu olan belediyelerimize kumpas kuran Süleyman Soylu şu anda suç işliyor. Kişi hakkında ‘görevini kullanmaktan’ suç duyurusunda bulunacağız. ve yargı önünde bütün bu yaptıklarının hesabını vereceksin Süleyman Soylu. Bu iş burada olmayacak. İftiraların, karalamaların, suçlamaların; bir dedikodu ve yalan olduğu da ortaya çıkacak.”

Cumhuriyet Halk Partisi Süleyman Soylu Seyit Torun Güncel Haberler

Yorum yapın