Şekib Avdagiç: Türk dizilerinin yüzde 80’i yayına girmeden satılıyor

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye yapımı dizilere 108 ülkeden ilgi olduğunu belirterek, “Türk dizileri daha senaryo aşamasında ilgi odağı oluyor ve yüzde 80’i yayına girmeden kapışılıyor” dedi.

TV ve yapım sektörü fuarı MIPCOM, Fransa’nın Cannes kentinde kapılarını açtı. Fuarın açılışında konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, ‘heyecan’, ‘aşk’ ve ‘dram’ içerikleriyle bir klasik haline gelen Türkiye yapımı dizilerin dış pazarlara satış anlaşmalarının MIPCOM kapsamında imzalanmaya başlandığını aktardı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Türkiye yapımı dizilerin Cannes’da 108 ülkenin ilgi odağı olduğunu belirten Avdagiç, “MIPCOM 2023 Fuarı’na Türkiye’den, 20’si İstanbul Ticaret Odası’nın milli katılım organizasyonu ile olmak üzere 34 firma katılıyor. Fuarda 2 bin 600 yapımcı, 3 bin 100 içerik satın almacı ve 11 bin ziyaretçi bulunuyor” diye konuştu.

Türkiye yapımı dizilerin Orta Doğu ve Körfez ülkelerinde 17’nci, Latin Amerika’da ise 10’uncu yılını kutladığını aktaran Avdagiç, “Türk dizileri, ihracat yaptığı 17 yılda küresel pazarların duygu dünyasına öyle girdi ki hangi diziyi üretirsek daha senaryo aşamasında ilgi odağı oluyor ve yüzde 80’i yayına girmeden kapışılıyor” ifadelerini kullandı.

Avdagiç, sektörün, bu disiplinin de getirdiği başarıyla özellikle Orta Doğu ve Latin Amerika’da alıcılara dizi daha yayına girmeden bile satış yapabildiğini vurgulayarak, bunun, sektörün kendini ispatladığının da bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Avdagiç, “Türk dizileri geçen 17 yılda neredeyse izlenmedik ülke bırakmadı. Zengin içerik dünyamızın başarı hikayesini, Türk dizileri gibi adeta bir solukta izliyoruz. İhracatta da yine dizilerimizdeki gibi sürükleyici bir tempoda ilerliyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum yapın