Şef Eda Tunç’u birinci yapan yemek: King somonlu, limonlu horopito şuruplu, kawakawa yeşil yağlı baklava

Şef Eda Tunç, 5. 5. Australasia Tapas Yarışması’nda Yeni Zelanda mutfağının malzemelerini kullanarak yaptığı baklavayla birinci oldu.

Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunu 28 yaşındaki Şef Eda Tunç, 5. Australasia Tapas Yarışması’nda Yeni Zelanda king somonu, limonlu horopito şurubu, kawakawa yeşil yağı ve yanında ayranla birleştirdiği baklava ile birincilik ödülünün sahibi oldu.

DHA’nın haberine göre Yeni Zelanda Manukau’daki Ignite Colleges’de düzenlenen aşçılık yarışmasında 29 şef, bu yılın sonlarında İspanya’nın Valladolid kentinde düzenlenecek olan Dünya Tapas Yarışmasında Avustralasya’yı temsil etme şansı için mücadele etti.

Yeni Zelanda’daki bir otelin şefi olan Eda Tunç, yarışmada Yeni Zelanda king somonu, limonlu horopito şurubu, kawakawa yeşil yağı ve ayranı birleştirerek bir baklava yaptı. Tunç’un deniz üzümleriyle süslediği ve kokteyl bardağında servis etiği yemek, aralarında ünlü şefler Simon Gault ve Michael Meredith’in de bulunduğu yedi kişilik jürinin beğenisini kazandı. Sunum, özgünlük, lezzet ve iş potansiyeli dâhil olmak üzere tüm kategorilerde en yüksek puanları alan Eda Tunç, 2023 Avustralasya Tapas Şampiyonu unvanını kazandı.   

Dünya Tapas Yarışması jüri üyesi ve E Spain organizatörü Angel Moreton, “‘Herkes için Baklava’, Türk ve Yeni Zelanda mutfak geleneklerini yenilikçi bir şekilde birleştirmesi ve mutfak normlarına meydan okuyan benzersiz ve uyumlu bir lezzet profili sergilemesi nedeniyle öne çıktı” dedi.  

Eda Tunç da “İki farklı ama aynı derecede lezzetli dünyanın uyumlu evliliğini kutlamak için Türk ve Yeni Zelanda mutfak geleneklerini bir araya getirmek istedim ve aynı zamanda geleneksel tariflerin sınırlarını zorlamak ve nelerin bir araya getirilebileceğine dair normlara meydan okumak istedim. İspanya’da Avustralasya’yı temsil edebildiğim ve dünyaya Türk baklavasının benzersiz Yeni Zelanda malzemeleriyle birleştirildiğinde ne kadar muhteşem olabileceğini gösterebildiğim için çok gurur duyuyorum. Hangi kültürden olursa olsun herkese hitap edecek bir yemek olduğuna inanıyorum ve bu yüzden ona ‘Herkes İçin Baklava’ adını verdim” diye konuştu.  (HABER MERKEZİ)

Yorum yapın