Sanatçı Hilmi Yarayıcı, Müzik Yasağını Eleştirdi: “Bu Yasakların Ortadan Kalkmasını Sağlayacak Bir Yargı Bilinci Olması Gerekiyor”

GÜRKAN DEMİRTAŞ – DİLAN KUTLU

Grup Yorum‘un eski solistlerinden eski CHP Milletvekili Hilmi Yarayıcımüzik 01’e ilişkin eğitimin gece 12’e saatne ilişkin, “Bu yasakların bilincinin olması muhtemel. bir demokrasi bilinci, bir yargı bilinci olması gerekiyor. olabildiği bu şarkıların, bu sesin tekrarları, herkesin beğenildiği, sevildiği, tarafından beğenildiği yaşlanırız” dedi.

Sanatçı ve eski CHP Milletvekili Hilmi Yarayıcı ile Adalılar Grubu, akşam Ankara’da ODTÜ Mezunlar Derneği’nin Vişnelik Halk-Der’in “Ekmek, Adalet, Hürriyet” konserinde yer aldı. Konserde çok sayıda insan, Adalılar’ın ve Yarayıcı’nın türkülerine, halaylarla…

Adalılar Grubu’nun davulcusu ve sol olan Sertaç Şanlı, saat 12’den gece 01’e eğitim eğitimiyle ilgili eğitim Anka Haber Ajansı’na şunları söyledi:

“SANATA MÜZİĞE HER LANDA SALDIRILAR SÜRÜYOR”

“Yani bu yasaklar pandemiyle birlikte başlayın. Hani 12’den sonra müzik satın almak biraz daha geniş hale geliyor. Belki de bu işi yapan kişide çalışanın çoğu kişidir. Ben de evimden var ki ben de muhtemelen biriyim. Aynur Doğan’ın konseri yasaklandı, Metin – Kemal Kahraman ‘ın konserleri yasaklandı. Son bir haftadır twitter’da Apolas Lermi diye bir arkadaşımız var. Onun Pontusçuluğu yaşamakta olan hezeyanlar da sıkıyorsunuz. tüketimi da bir konserimiz var ama o konserin de alışveriş şu an muğlak bir hale geldi.

“ÇOĞU ZAMAN KONSERLERİMİZ KONSER SAATİ YASAKLANDIĞI OLUYOR”

Biz bugün Ankara’ya hazırlanmak, burada bir konserve yapmak. Bu bile engellenebilirdi. Acaba oğlu durdururlar mı? Yasaklar mı? Hep bu korkuyla geliyoruz buralara. Çoğu zaman konserlerimizin, konser saati yasaklandığı oluyor. oraya kadar. Cebimizden para veriyoruz. Üstüne üstlük konsere çıkamadığımız için hiçbir ücret alamıyoruz. Tekrardan cihazlarımızı toplayıp getirip onları masraflarını cebimizden atıyorduk artık bizi.”

“BAHANE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Sanatçı Hilmi Yarayıcı ise, gece saatini belirleme hakkında 01’e 12 müzik eğitimi’na ilişkin izinleri belirtin:

“Yani eğitim almaya başlamamış son günlerdekiler, ne yazık ki. Çünkü, pandemiden’den öğleden sonra yemek yemeye devam etmek zorunda kaldı, gerçekten sağlık konusunda düşünülmeden alındı. Bu nedenle, şundan dolayı, bundan bir şeyden bahsetmek. Sanata da düşman. Çünkü onlar dediğiniz gibi yemekten her şeyden haberdar olmak.

“SİYASİ BİR TERCİH VE HUKUKİ DEĞİL, VİCDANİ DEĞİL”

Siyasi bir tercih ve hukuki değil, vicdani değil. Sadece siyasi bir amaçla aldığını bir karar verdiğini düşünüyor. Evet bunlar yeni değil. Oğlundan önce geldi. Özellikle Kürtçe şarkılar söyleyen arkadaşlara ilişkin. Aynur Doğan, Metin’e – Kemal Kahraman, ondan önce Eskişehir’de yapılacak olan festival… tamamı yasaklandı. Gerekçeler de animasyonlar. Yıllar önce bizler yaşadık. 89’da biz cezaevindeydik. Sadece türkümiz içindi. Dolayısıyla o yasaklar yeni değil. Oradan olan şeyler. Yakın zamanda ben Halk TV’de ‘Cemo’yu’ yemek için iki program ve ceza aldı. Oysa ‘C’ 89 yılında yayınlanan, Kültür Bakanlığı’ndan olan, izniyle olan, dinlediği bir şarkı. Ey yasakla ben de karşı karşıya geldim. Bu nedenle, bir hukuk bilinci, bir yargı bilinci olması gerekiyor. Milyonlarca yakın bir bütün bu anti modern dünyadaki en iyi şekilde gösterilenler, ailelerin, hemfikir olabildiği şarkıların, herkesin beğendiği, sevildiği, söylendiği yaşlanırız.”

Cumhuriyet Halk Partisi, Hilmi Yarayıcı, Grup Yorum, Müzik, Güncel, Haberler

Yorum yapın