SAHTE RAPOR ALIP TATİLE GİTTİ; 15 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

KONYA’da özel bir hastane merkezi fizyoterapist olarak çalışan Sait U. (37), bilgisayara gitmeden 4 gün iş göremez raporu alıp, tatile gitti. Durumdan şüphelenen iş yeri sahibi Mehmet Evrim de, Sait U.’nun koruyucu raporunu almaya hiç gitmediğini ve Mersin’de plajda çekilmiş yuvasını tespit edince, suç duyurusunda bulundu. Savcılık tarafından yapılan soruşturmanın ardından Sait U., 15 yıla kadar, rapor düzenleyen doktor Ömer Tayyip Ç. ve cezaevinde olan Esra T., 11’er cezaevine kadar hapis cezasıyla yargılanacak.

Özel bir merkezde yaşayan çalışan Sait U., geçen yıl temmuz merkezinin sahibi Mehmet Evrim’i değerlendirme hastası olduğunu, işe gelemeyeceğini söyledi. Ardından’da Evrim’e 4 gün iş göremezlik raporu gönderdi. Mehmet Evrim de, raporun 4 gün olması, hastane veya eve ziyarete gelme teklifini Sait U.’nun kabul etmemesinden şüphelenip, konuşmaya başladı. Evrim, çalışanı Sait U.?nun raporun düzenlendiği Çumra Devlet Hastanesi’ne hiç gitmediğini, o anda de Mersin’de plajda çekilen fırtınalı sosyal medya depolarını doldurdu. Bunun üzerine önce Çumra Kaymakamlığı’na sonra da Çumra Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Kaymakamlık ve savcılık soruşturmasına izin verilmesi. Evrim, daha sonra Konya Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu. İtirazın kabul olması üzerine de Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Sait U.’nun duası de oğlu verildi.

‘SUÇ OLDUĞUNU BİLMİYORDUM’

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma kapsamında Esra T., doktor Ömer Tayyip Ç. ile Sait U.?nun ifadelerine başvurdu. Fizyoterapist Sait U., ifadesinde, ‘Olay yoğun günü ishal ve şikayetim vardı. koronavirüs olabileceğimden şüphelenerek durumu iş yeri sahibime iletim. İş yerime de olamayacağımden dolayı arkadaşım Esra’yı temizle. O, bana yapılara gelmemi söyledi. Ben de onun da koronavirüs olabileceğini tahmin etmeyeceğini, 3-4 günlük rapor alınması gerektiğini söyledi. O da doktorla görüşeceğimi, yine de koronavirüs testi yaptırmamı söyledi. 1 saat sonra Esra, benim adıma düzenlenen raporun sonunda bana gönderdi. Bu süre içinde de iyileştiğim için test yaptırmadım. Herhangi bir sağlık evine da gitmedim. Raporların sonları de iş yerime gittim ve 4 gün daha çalıştım. Maaşımı alamayınca ihtar çektim. Sonra iş yeri sahibimin savcılığa başvurduğunu öldü. Bu kararların eylemin suçu olduğunu düşünüyoruz.’ dedi.

SUÇU BİRBİRLERİNE ATTILAR

Doktor Ömer Tayyip Ç. ifadesinde, ‘Olay günü Çumra Devlet Hastanesi’nde muayenem vardı. Sait U.’yu tanımlıyorum. Olay günü ve sonrasında da artış. Böyle bir hastayı asla muayene etmedim ve rapor düzenlemedim. Durumu da aygıtın girişi. Hemşire Esra’nın eşi ile Sait U.’nun arkadaşlıkları olması nedeniyle raporu kendisi düzenleyerek Sait U.’ya beklentilerini bana’ dedi.

Hemşire Esra T. ise, ‘Görevli olduğum günün arkadaşı Sait U., beni sonuçlarının 4 günlük raporun olması gerektiğini söyledi. Ben de doktor Ömer Tayyip Ç. Sait U.’nun girişini yaparak görüşmeyle olur 4 günlük rapor hazırladım. Doktor Ömer Tayyip Ç.’nin bilgileri içinde de kaşesini ele aldı. Fotoğrafını da Sait U.’ya gönderdim. Rapor kaşe gördükten sonra da doktora bilgisini çıkardım. Çünkü verilen rapor, ölümler cep telefonuna mesaj olarak geçerken’ diye ifade verdi.

GÖRÜNTÜ VE SES KAYITLARI ORTAYA ÇIKARDI

Soruşturma kapsamında hastanedeki görüntü ve sesli güvenlik kamera kayıtları incelendi. Görüntülerde görevli Esra T.’nin bir arkadaşına rapora ihtiyacı olduğunu söylediği, doktor Ömer Tayyip Ç.’nin ise ‘Verim olur’ dediği tespit edildi. Görüntüler aracılığıyla Sait U.?nun o gün hastanede olmadığı saptandı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan alınan raporda da Sait U.’nun olay günü Esra T.’yi 3 kez telefonla bulduğu ve baz istasyonun sinyallerine göre de Mersin’de olduğu belirlendi.

DAVA AÇILDI

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma sonucunu 16 Şubat 2023 tarihinde çıkardığı iddianameyi Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu. Hazırlanan iddianamede fizyoterapist Sait U.Ş’nun yönetimine gitmeden burada çalıştırılanlara göre sağlık raporu aldığı, olay günü Mersin’de olduğu baz kayıtlarıyla tespit edildiği, şüphelinin de varlıklarına gitmeden rapor almayı kabul ettiği, rapor iş gereğince sonuçları, rapor gereği SGK tarafından 369,51 TL iş göremezlik ücretinin ödendiğinin tespit edildiğine yer verildi. İddianamede, Sait U.’nun iş göremezlik raporu uyarınca SGK’dan aldığı ücret nedeniyle kamu kurumunu zarara uğrattığı için ‘dolandırıcılık’ ve alınan rapor nedeniyle de ‘kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliğine iştirak’ suçlarını işlettiği için 15 yıla kadar hapishane, doktor Ömer Tayyip Ç . ve Esra T’nin de ‘görevi deposu kullanma ve resmi belgede sahtecilik’ suçlarından 11’er yıla kadar hapis cezası istenmemesiyle yargılanmaları talep edildi. Konya 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi de iddianameyi kabul etti. 3 kişi, 5 Eylül 2023’te yargılanmaya başlayacak.

‘RAPOR ALDIĞI GÜN PLAJDA ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFLARI VARDI’

Personeli ve 2 sağlık çalışanının usulsüzlüğünü ortaya çıkardığını söyleyen Mehmet Evrim, gördüklerini söyledi

‘Personelim beni aradı ‘Çumra Devlet Hastanesi’ndeyim serum yapıyorlar.’ dedi. Ben de ‘Hemen geliyorum’ dedim. ‘Gelmene gerek yok burada bakılıyor’ dedi. ‘Ziyaret edeyim seni’ dedim. Hastaneden sonra eve geçeceğini söyledi. ‘Tamam eve gelirim’ dedim. 1 saat sonra beni ararken hala hastanede olduğunu söyledi. Birkaç saat sonra sordu ‘Ben 4 gün rapor aldım’ dedi. Durumdan şüphelendim. Kamera kayıtlarına hiç gelmediği belirlendi. Sosyal medya hesaplarında da rapor aldığı gün plajda pozları vardı. Biz de bunu ispatladık ve şikayetçi olduk. Önce Çumra Kaymakamlığı’ndan soruşturmaya izin verilmedi. İlçe savcılığı da izin vermeyince Konya Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurduk. İtirazlarımız kabul oldu ve dava açıldı. Ben hepsinden şikayetçi oldum. Hiç kimse böyle şeyler yapmasın. Herkes görevini yapsın.? (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Konya Ömer Güncel Haberler

Yorum yapın