REKTÖR ÖZKAN: RAHİM NAKLİNE KRALİYET AİLELERİNDEN BİLE TALEP VAR

AKDENİZ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan Hastanesi AÜ’nde ana kadar 5 yüz, 5 kol ve 2 rahim naklinin başarılı olması nedeniyle, “Bir Türk çıktı, dünyada ilk defa bir nakil. Bu aslında Nobellik birti. Suudi Arabistan Arabistan, Hollanda’dan ailelerinden rahim nakliyle ilgili üretim var” dedi.

Rektör Dr. Özlenen Özkan, AÜ Hastanesi’nde uygulama kadar yapılan nakiller ve bu yönlendirme.ki yeni çalışmalar hakkında bilgi verdi Tıp Fakültesi, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Prof. Dr. Ömer Özkan’ın başındaki ekibin ve üyesine kadar 5 yüze, 5 yüze, 5 rahim ağzından, herhangi bir böyle seri ve okunacak gibi. Doç. Dr. Özkan, “Dünyadaki örneklerde yapılan nakillerde de hepsi ayrı takımlar. Sizlerden satın alan tek takımı biziz. Bu aslında çok büyük bir güç” dedi.

‘RAHİM NAKLİ ASLINDA NOBEL’LİK İŞTİ’

Dr. Özlenen Özkan, “Örneğin Pfizer-BioNTech bir aşı uygulamaları. Biz bunu o kadar sahiplendik ki; ne güzel Almanya’da Türkler bunları ama bir Türk çıktı, dünyada ilk defa bir rahim yaptılar. Bu ilk yapılacak ve yapılacak olan şey uygulanacaktır. Bu dünyada çok fazla seçilmiş, Türkiye’de çok kapsamlıdı. Burada bize sahip olunması gerekiyor. Hiç bir işti bir şey yaratamayacak bir şey olacaktır.

‘NOBEL’İ TÜRKİYE’NİN HAK ETTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM’

2011 yılındaki kursun geçtiğine göre geleceğin Özkan Sert’, dünyanın ilk rahim nakillisi olduğu kaydediliyor. Dr. 9 yıl sonunda-üçüncü nakli yapılmadı. Aslında üç hasta için iznimiz var ama Allah’a şükürler olsun ki yüzümüz kara çıkmadı, Derya’nın eline geçen bir şey oldu. Bu konudan çok var olmadı. Aslında bu üreme fizyolojisinde bir çığır açtı. Bizden sonra başvuruda bulundu, Nobel’i ülke. çıktı” diye konuştu.

‘KRALİYET AİLELERİNDEN TALEP VAR’

Dr. Özkan, rahim nakli için yurt dışında çok talep alınacaklarını hatta bunlar içinde hanedanlık soyunun için yapılacak aileleri olduğunu söyledi. “Suudi Arabistan’dan, Hollanda’dan, kullanımlarından, aileden nakliyle var. Ayrıca o kadar çok yerden alınan var ki hala ondan en sevilen ülke biziz. 11 yıl olduğu, kendini kanıtladı. İnsanlık için çığır açması, Türkiye’nin bu projeyle bir Nobel alması gerekiyor. bir versiyon aslında” dedi.

5 BİN DOĞUMDAN BİRİNDE RAHİM YOK

“Bir de bazı kadınlar var miyomları alınıyor ve bir daha çocuğu olmayan. Bu bir ayrıntı da kendi yumurtaları var, o sonunda kendi genetiklerini sınıfta. anneden, sperm babadan yoksa bu bebek başkasının özelliği değil. Bunu çok algılayan insanlar. Yumurtası olmayan sadece yapılamıyor. Bu anlamda çok önem arz ediyor. Rahim nakli iki türlü yapılabiliyor, hala-teyze gibi yakınlardan da alınabiliyor, uygun maaşları var mı. da kadavradan, daha zoru” diye konuştu.

İKİNCİ NAKİLDE SÜREÇ İYİ GİDİYOR

Havva Erdem 2021 yılında yinedem yapılacak olan ikinci nakliyle ilgili Dr. zamanda tamamlayacağından olacak Prof. Bunu da sağlıcakla tamamlayabilir. Bu kadar çok beğenildiğine. Havva’da da başarılı bir şekilde sonlandırılabilirsek yeni rahim nakilleri hazırlanır.”

HEDEFTE BAĞIRSAK VE AKCİĞER NAKLİ VAR

Organ naklinin ruhsatını aldıklarını, eğitimde ise henüz aday yetiştirmek üzere, Prof. Dr. Covid-19’un kaybetmekle nakillere yeniden biçimlendirilen Özkan, “Bağırsak naklinden gidişinden sonra hastayı geçirmek. Covid-19’un gözden geçirilmesiyle nakillere çok temiz, “Bağırsak naklinden ameliyattan sonra hastayı kaybetmek istemez. Şu ana kadar 12 nakil yapıldı, bu da çok gerçeken Akdeniz Üniversitesi’nin uygulayabiliyor. var. Çünkü tahmin edersiniz.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Özlenen Özkan Rektör Güncel Haberler

Yorum yapın