Putin’in gizli planı deşifre oldu: 2030 yılına kadar Belarus’u ilhak ederek Rusya Federasyonu’na katmayı hedefliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün başkent Moskova’da parlamento üyeleri ve birliklerde bir konuşma yaptı. Ukrayna’yı işgal girişimine değinen Putin “Donbass sorununu çözmek için her şeyi denedik ancak Batı başka bir senaryo için hazırladı” dedi. Ukrayna’nın savaşından önceki Batı ile silah anlaşması için temasa geçen bir tek süren Putin, Rusya‘nın çıkarlarını ve bir sonraki neslin devam edeceğini söyledi.

Putin “ABD tek taraflı olarak anlaşmalardan çıktı. Savaşları başlattılar ve biz güç kullanarak vücutta mecburiyetinde kaldı” diye konuştu. “Ukrayna’daki gidişatın koruması Batı elitlerine aittir” diyen Putin, sözlerine ” Rusya‘yı savaşta yenmek imkansız. Rusya ile ABD arasında imzalanan ve kıtalararası nükleer balistik füze yeteneklerinin sınırlandırılmasını içeren Yeni START anlaşmasını gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Amerikan CNN International, ABD lideri Biden Kiev’i ziyaret ederken Rusya’nın füze düğmesine bastığını ancak başarısız bir deneme gerçekleştirdiğini duyurdu. Putin tarafından beş yıl önce duyurulan Sarmat adlı kıtalararası balistik füze, Joe Biden Kiev’deyken ateşlendi. CNN’e bilgi veren kaynaklar, başarısız olan füze testini Moskova’nın Washington’a göre bildirdiğini söyledi. ABD, Batılı ülkeler tarafından ‘Şeytan’ adı üzerinde 18 bin kilometre menzilli Sarmat’ın testinde bir tırmanış olarak görmedi. CNN, Putin’in ulusa sesleniş konuşmasında başarısız füze denemesinden söz etmediğini de sözlerine ekledi. Rus savunma envanterine kısa sürede yayılması beklenen Sarmat füzesi, nükleer ana üniteyi taşıyabiliyor, Kuzey ve Güney kutbunu hedefine ulaşabiliyor.

Öte yandan, Rusya’nın Belarus‘la ilgili planlarının sızdırıldığı iddia ediliyor. Sızdırılan başkanlık belgelerinde, Moskova’nın 2030 Ölümlerine kadar Belarus‘u ilhak ederek Rusya Federasyonu’na dahil etmeyi planladığı iddia edildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2018’de kurduğu bir hükümet birimi olan Rusya Devlet Başkanlığı Sınır Ötesi İşbirliği Müdürlüğü tarafından zorlu belgeler, “Yahoo! News” ve Alman “Sueddeutsche Zeitung” gazetesi tarafından elde edilirken, gizli dosyanın adın “Rusya Federasyonu’nun” Belarus‘taki Stratejik Hedefleri’ olduğu belirtildi. Belarus‘u ilhak etmek ve “tarihi Rusya’nın bir parçasını restore etmek” için kısa, orta ve uzun vadede olmak üzere üç olası ortaya koydu.

Orta vadeli plan, Belarus‘un resmi olarak 2025 gibi erken bir anda Rusya’nın bir parçası olduğu öngörülürken, uzun vadeli plan ise 2023’e kadar 7 yıllık bir zaman ilerliyor. Öte yandan Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun, gönüllülerden 100 ila 150 bin arasında bir kara harekat harekâtını yürütme öğretildi.

Erdem Aksoy

Vladimir Putin Beyaz Rusya Rusya Dünya Güncel Haberler

Yorum yapın