Putin’den, Ukrayna’dan ilhak edilen Herson ve Luhansk bölgelerine sürpriz ziyaret

– Putin’den, Ukrayna’dan ilhak edilen Herson ve Luhansk bölgelerine sürpriz ziyaret

HERSON – Devlet Rusya Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’dan ilhak edilen Herson ve Luhansk bölgelerini ziyaret ederek komutanlardan savaşın seyrine ilişkin bilgi aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz 19 Mart’ta Ukrayna’dan ilhak edilen Mariupol kentini ziyaret töreninin ardından bu kez Herson ve Luhansk bölgelerine sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Herson’daki askeri harekata gelen Putin, Dnipro askeri birliklerini ziyaret ederek komutan Oleg Makaraviç’ten bölge bölgelerini ele geçirdi. Hava Kuvvetleri Komutanı Mikhail Teplinsky ile de görüşme gerçekleştiren Putin’e, Herson ve Zaporijya’daki güncel duruma ilişkin son gelişmeler aktarıldı. Putin, görüşmelerin ardından helikopterle Herson bölgesini havadan inceledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Herson ziyaretinin ardından Luhansk bölgesine geldi. Cephedeki son durumla ilgili komutanlardan bilgi alan Putin, Vostok Ulusal Muhafızlar Karargahını da ziyaret etti.

Kremlin Basın Servisi tarafından yapılanmış, Putin’in Herson ve Luhansk ziyaretlerinde Paskalya Bayramı nedeniyle cephedeki komutanlara hediye takdim ettiği kaydedilmiştir. Ziyaretlerin anlatımı açıklama yapılmadı.

Ukrayna’nın 4 bölgesi ilhak edilmişti

Rus saldırganları devam eden savaş kontrolü ele geçirme operasyonu Zaporijya ve Herson’un yanı sıra Rusya yanlısı ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk’ta 23-27 Eylül’de referandum gerçekleştirilmişti. Sözde seçim komisyonlarına göre bölge sakinlerinin çoğu Rusya’ya katılma yönünde oy kullanmıştı. Bunun üzerine Putin 30 Eylül’de yola çıkacak, “Kiev yönetimine seslenmek istiyorum. Zaporijya, Herson, Donetsk ve Luhansk’ta yaşayanlar artık sonsuza kadar bizim vatandaşlarımız gelmişlerdir. Kiev’i acilen ateşkese çağırıyoruz” demişti.

Rus parlamentosunun alt kanat Duma ve üst kanat Federasyon Konseyi de 4 ülkenin Rusya’ya katılmasına yönelik talebini oybirliği ile kabul etmişti. Putin’in yaşamayı partisiyle Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinin ilhakı ele geçirildi.

Vladimir Putin Ukrayna Herson Rusya Güncel Haberler

Yorum yapın