Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’dan korkutan uyarı: Yedisu kolu 8’e kadar deprem üretebilir

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle dün akşam Elazığ’da gözaltına alınan jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, yurt dışına çıkış yasağı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıktan sonra kara yoluyla TunceliGeldin. Ercan, Yeraltı Çarşısı üzerinde açık alanda, “Deprem anında neler yapılır” konulu panele konferans olarak katıldı. Panelde Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ilçe belediye başkanları, sivil toplum konutunun bulunduğu ve kent halkı da yer aldı. Panel çalıştırmadan önce depremde kucaklayanları yitirenler için 1 koruma hizmetinde bulunuldu.

Övgün Ahmet Ercan'dan korkutan uyarı: Yedisu kolu 8'e kadar deprem üretebilir

“GERGİNLİK BİRİKİMİNİN BOŞALMASI GEREKİYOR”

Bingöl Yedisu fay hattının 8 büyüklüğüne kadar deprem üretebileceğini söyleyen Prof. ‘a uzanıyor.Tunceli’ye ulaşmıyor.Bingöl’den Karlıova’nın bulunduğu yerde Kuzey Anadolu fayı ile kesişiyor.Bu 15 milyon yıl önce oluyor.Bu kaktırma devam ettiği için Doğu Anadolu da bu yükü kaldıramadığından bu kez ikinci bir kırık meydana geliyor.” kullanım kullandı.

“YIKIM GÜCÜ 11’DİR”

Prof. Biz buna Kuzey Anadolu kırığı, diyoruz. Bunun da yaşı 3,5 milyon.Kırık ne kadar yaşlıysa o kadar küçük deprem üretir.Genç olan Kuzey Anadolu kırığı, bizim kuzeyimizde.Orada Kargapazarı kırığı yani Yedisu kolu var ve orası en çekinceli yer. 8’e kadar deprem üretebilir.Kaldı ki 1939’da Erzincan’daki olan depremin 7.9 büyüklüğünde olduğunu ve bunun yıkım gücü 11’dir.Bu deprem, yaklaşık 33 bin kişinin kara kış geçirdiği, kimisini dondurarak kimisini de sobalardan çıkan yangınla yakarak canlarını almıştır .” diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Övgün Ahmet Ercan Tunceli Yedisu Deprem Güncel Haberler

Yorum yapın