PEYK SERÜVEN YARIŞMASI İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Isparta Şarkikaraağaç’ta, Eğirdir Gölü’nde sona erecek 250 kilometrelik parkurdan oluşan PEYK Serüven Yarışması’nın istişare toplantısı yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlık muhafazası Türkiye’de ilk kez yapılacak olan PEYK Serüven Yarışması istişare toplantısı Eğirdir’de Kaymakam Adem Çelik başkanlığında yapıldı. Toplantıya ve Gençlik Spor Bakanlığı danışmanlarından televizyon programcısı Serdar Kılıç, denetim koordinatörleri Andaç Güven ve Feyza Güngör ile ilgili daire müdürleri de katıldı.

‘7 SPOR ETABI, 4 DE BECERİ ETABIMIZ VAR’

Yarışma koordinatörlerinden Andaç Güven, Yarışmamız bir serüven yarışı, bir macera yarışı, bu dünyada ilk defa yapılan bir konsept. Farklı macera yarışları var tabii ki ama bizim yarışmamızın içinde aynı zamanda arama kurtarma, hayatı idame, kurtulan, el becerileri, kurtaran tahliyesi, kurtarma gibi etaplar da olacak. Özellikle depremden sonra böyle bir misafirlere dağıtımını uygun gördük. Yarışmamızda öncelikle spor etapları arazi koşusu, arkasından ‘cano stin’ şeklinde, dağ bisikleti, dağ tırmanışı, kaya tırmanışı, kanyon geçişleri ve trekking olarak 7 spor etabı, 4 de beceri etabımız var. 12 takım var. Takımlar 5’er taraftar içerir. 4 ekip üyesi ve 1 de ekip destek koçu dediğimiz bu yardımcılara destek verecek onların lojistik desteğini sağlayacak arkadaşı olacak dedi.

‘ÇÖP OLUŞTURURLARSA CEZA PUANI ALIYORLAR YA DA ELENİYORLAR’

Yarışmanın kurallarından bahseden Andaç Güven, Kullanıcılar katılımcılar 40 metreden fazla ayrılamıyor. Ayrılırlarsa eleniyorlar, takım halinde hareket etmek zorundalar. Yarışma takımlarında 1 kişi ya da 2 kişi karşı cinsten olmak zorunda 3 kız, 1 erkek ya da 3 kız 1 erkek şeklinde. Bunlar yarışmalarımızın kurallarıdır. Ayrıca bu yeşil bir yarışma. Bu ne demek hiçbir şekilde atık bırakmıyorlar. Yani bizim geçmiş rotalardan bu 60 kişinin hiç geçmemiş gibi bir ortam yaratmamız lazım. hortumu en ufak bir şekilde pislik çöp oluştururlarsa ceza puanlarında yer alıyorlar ya da eleniyorlar tamamen diye konuştu.

‘ÇOK ZOR BİR YARIŞMA’

Yarışmanın içindeki tarihi unsurları içerdiğini kaydeden Andaç Güven, şöyle dedi

Şarkikaraağaç ilçesi Karakaya köyünden başlıyoruz. Daha sonra Beyşehir Gölü, Ordan Dedegöl, Kovada Gölü, daha sonra Eğirdir Gölü’nde sonlanacak. Yarışmalara sürpriz bir programımız, törenimiz olacak. Bu bölge Türkiye’deki en ilginç bulman bir parça. Hatta evi ki dünyada bu kadar fazla doğa unsuru barındıran çok az bölgesi vardır. Dolayısıyla ilerideki yarışları burada yapma olasılığı yüksek. Çok zor bir yarışma. 250 kilometre yol, 5500 metre irtifa ile yarışacak arkadaşlar. Bu kolay bir şey değil. 4 gün boyunca yarışmaya başlayacak. Yarışmacıların hepsi 18- 25 yaş arası genç arkadaşlar ama çok dinamik takımlarımız var. O yüzden bitireceklerine.

‘DÜNYADA İLK OLMANIN VERDİĞİ BİR HEYECANI YAŞIYORUZ’

Yarışmanın koordinatörlerinden Feyza Güngör de yaşadıklarını söyledi

Toplam 12 takımımız var. Bu 12 takım GPS’lerle tüm arazi boyunca haritadan takip ediyor, anlık olarak izliyor. Bu konuda çok heyecanlıyız. Gençlik ve Spor Bakanlığı sponsorluğunda birlikte yaptığımız bir proje. Serdar Kılıç’ın ebeveynliğinde yaptığımız bir proje. Türkiye’de hatta dünyada ilk elde ettiklerinde bir heyecanı yaşıyoruz. 60 SPORCU MÜCADELE EDECEK

26- 30 Nisan tarihlerinde 17-25 yaş grubu katlanacak, Beyşehir Gölü’nden ışığı Eğirdir’de son bulacak 240 kilometrelik parkurdan oluşan yarışmada Türkiye’nin farklı illerinden 12 takımdan oluşan 60 sporcu mücadele edecek. 3 günde parkurun tamamlanacağı yarışmada kano, yürüme, yürüme ve bisiklet disiplinleri gibi yaklaşık 7 kategoriden oluşan zorlu mücadeleler verilecek. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Şarkikaraağaç Gençlik Türkiye Eğirdir Güncel Haberler

Yorum yapın