Peru’da Cumhurbaşkanı Castillo tutuklandı, sokaklar yangın yerine döndü

Peru’da Çarşamba sabahı patlak veren siyasi krizde Devlet Başkanı Pedro Castillo kendinden görevden almak isteyen Peru Cumhuriyet Kongresi’ni feshederek olağanüstü hal ilan aldığını açıklamıştı. Kongre ise Castillo’nun kararına uymayacağını bildirerek oturuma devam etmiş, yapılan oylama sonucunda Castillo’nun görevden alınmasına karar vermişti. Ülkede yaşanan siyasi kriz nedeniyle Castillo destekçilerinin ve karşı görüşlü sunucuların sahip olduğu protestoları görürken Peru Silahlı Kuvvetler ise kontrolün altında olduğunu bildirerek halkı sakinleştirmeye davet etti.

Peru Cumhuriyet Kongresi’nin yönlendirmesi sonucunda görevine son verilen Castillo’nun gözaltına alındığı bildirildi. Peru Ulusal Polis ekipleri tarafından gözaltına alınan Castillo’nun başkent Lima Valiliğine getirildiği öğrenildi. Castillo, polisler eşliğinde arabaya bindirilerek, başkent Lima’ya bağlı Ate içmeki Barbadillo Hapishanesine götürüldü.

Peru'da Cumhurbaşkanı Castillo tutuklandı, sokaklar yangın yerine döndü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dina Boluarte, Castillo’nun görevinden alınmasının ardından ülkedeki yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etti. 60 yaşındaki solcu avukat Dina Boluarte aynı zamanda ülkenin ilk kadın kadın devlet başkanı oldu. Kongredeki kürsüde “Tanrı, anavatan ve anayasa” üzerine yemin ettikten sonra yasa gereği bugünden 28 Temmuz 2026’dan itibaren görevde bulunacağını söyleyen Dina Boluarte, konuşmasında ulusal muhafazaları savunacağını, ülke anayasası ve tüm bileşenlerina uyacağını ve uygulayacağını taahhüt etti. Boluarte’nin yemini sırasında Castillo muhalif göstericiler kongre binası önünde toplandı.

Peru'da Cumhurbaşkanı Castillo tutuklandı, sokaklar yangın yerine döndü

Castillo’nun meclisi feshetmesinin ardından Çalışma Bakanı Alejandro Salas, ekonomi ve Maliye Bakanı Kurt Burneo, Adalet ve İnsan Hakları Bakanı Felix Chero, Dışişleri Bakanı Cesar Landa, Kadın ve Savunmasız Nüfus Bakanı Heidi Juarez, Çevre Bakanı Wilbert Rozas, Kültür Bakanı Silvana Robles, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Richard Tineo, Dış Ticaret ve Turizm Bakanı Roberto Sanchez Palomino, Konut, İnşaat ve Temizlik Bakanı Cesar Paniagua, Eğitim Bakanı Rosendo Serna istifade etmişti.

Peru'da Cumhurbaşkanı Castillo tutuklandı, sokaklar yangın yerine döndü

Ülkede heyecanla kişi, meclisin feshedilmesinin ardından ellerinde bayraklarla ve dövizlerle yola çıktı. Protesto düzenleyenler arasında, Castillo’nun destekçileri ve karara karşı çıkanlar bulunuyor. Öte yandan Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekilleri bugün üçüncü kez Castillo’nun görevden alınması görüşmeyi planlıyordu. Castillo’nun tercümesi mecliste kendisinden görevden almak üzere yapılacak oylamadan birkaç saat önce gerçekleşti.

Gözde Nur Bayar

Dünya Güncel Haberleri

Yorum yapın