PENDİK’TE 3 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ OTEL YANGININDA 6 ŞÜPHELİ SERBEST BIRAKILDI

PENDİK’te 3 kişinin öldüğü ve ruhsatsız olduğu öğrenilen otel yangınıyla ilgili adliyeye sevk edilen 6 şüpheli adli kontrol sonucuyla serbest bırakıldı. Kuşkulu Murat Şah ifadesinde, “Ablamın haber verilmesi üzerine olay yerine gitti. Göçmen o gece sorumlusu olarak Ayşe Arslanşen bulunuyordu. Yangınla ilgili olarak bana elektrikli sobadan kaynaklanabileceğini söyledi. İhmalim ve kusurum yaşadığıdır. Ben de mağdur oldum” dedi.

Doğu Mahallesi’nde 24 Mart Cuma Günü çıkan yangında 2 kişi hayatını kaybetmişti. Yangında 3 kişi de yaralanarak hastaneye götürülmüştü. Hastanede tedavi altında bulunan Tuğba Üstündağ yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Yangında hayatını kaybedenlerin isimleri Tuğba Üstündağ, İbrahim Duran ve Feyzullah Canyetim olarak açıklandı. Yangın sonrasındaki soruşturma kapsamında ön rapor hazırlanmıştır. Hazırlanan ön raporda ise yangının zirvesi, bodrum katında bulunan bir elektrikli sobanın kumaşının tutuşmasından dolayı meydana geldiği ortaya çıktı. Ayrıca doğalgaz tesisatının da bulunmadığı raporda yer alırken, güvenlik ruhsatının da olmadığı öğrenildi. Yangınla ilgili yürütme soruşturmasında, şirket ortağı CS ve otel işletmecileri HS, MS, SS ve otel çalışanı AA tutuklandı. Şüpheliler emniyetteki faaliyetlerinin ardından “taksirle ölüme gidişiyet verme” ve “Mühür bozma” suçlarından adliyeye sevk edildi. Yapılan operasyon sonucu 1 şüpheli daha yakalanarak adliyeye sevk edildi.

SAVCI TUTUKLAMA TALEP ETTİ, HAKİM SERBEST BIRAKTI

Anadolu Adalet Sarayı’na sorulan şüpheliler Cihan Şah, Murat Şah, Ayşe Arslanşen, Hatip Şah, Serkan Şah ve Yakup Tayfur savcılıkta ifade verdi. Savcılık ifadelerinin ardından Cihan Şah ve Murat Şah tutuklama talebiyle, Ayşe Arslanşen, Hatip Şah, Serkan Şah ve Yakup Tayfur adli kontrol işlemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakim karşısına çıkan 6 şüpheliden Cihan Şah ve Murat Şah ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı uygulanarak serbest bırakılırken, diğer 4 şüpheli ise yurt dışı çıkış yasağı ve karakola giderek imza atma şeklinde adli kontrol sürümüyle serbest bırakıldı.

“OLAYDA İHMALİMİN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”

Şüpheli Cihan Şah hakimlikteki sorgusunda, “Benim yangınla ilgili herhangi bir ilgim yok. Cezaevindeyken tüm yetkilerimi kardeşim Murat Şah’a devrettim. Cezaevinden çıktıktan sonra psikolojik sorunlar nedeniyle bu işlerle hiç ilgilenmedim. kabul etmiyorum. Tutuksuz yargılanmayı talep ederim” dedi.

Şüpheli Murat Şah ise, “Cihan ağabeyim hapishanesinde olduğu için bu operasyonun devam etmesi gerekiyordu. O yüzden ağaabeyim oteli bana devretti. Bu devir işlemi geçen sene Ocak sonu veya Şubat ayında gerçekleşti diye. Devlet o gece sorumlusu olarak Ayşe Arslanşen bulunuyordu. Yangınla ilgili olarak bana elektrikli sobadan kaynaklanabileceğini söyledi. İhmalim ve kusurum olduğunu söyledi.

– İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Güncel Haberler

Yorum yapın