MURAT KARTAL CİNAYETİ DAVASI: ELLERİ KELEPÇELİ HALDE ÇUKURA ATTIK

BÜYÜKÇEKMECE’de boş bir arazide günlerce süren kazı çalışmalarında cenazede bulunan Murat Kartal cinayetiyle ilgili davada, 2 polisin da aralarında olduğu 11 sanık hakim karşısına çıktı. Sanık Faysal Gezen savunmasında, “Mehmet Selim Baybaşin, Metin Atalan, ben ve diğer kişi, boş arazideki çukura Murat’ı terketmeli. Murat’ın elleri hala tutulmalıydı” dedi.

Davanın Bakırköy 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmasına, 8 tutuklu sanık ile bir tutuksuz sanık katılırken, 2 tutuklu sanık SEGBİS ile duruşmaya bağlandı. Taraf avukatları da duruşma hazır bulundu. Savunma yapan tutuklu sanık Abdulsamet Turgut, ölen kişinin bir tanışıklığı olmadığını, milletvekilliği sahip bir insan olarak, böyle bir işe karışacak kadar gözün karar vermediğini, suçsuz olduğunu söyledi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Duruşmaya tekerlekleri sandalyesi ile katılan sanık Mehmet Emin Baybaşin, “Olayla ilgili hiçbir bilgim yok. Üç sanık dışında diğer sanıkları tanımam. Ben olayı emniyette gitti. Oğlumun efendisi olayı nedeniyle, Murat Kartal ve ailesi hüsumetim yoktu. Oğlumun gidiş davasına hiç katılmamıştım. Maktulü tanımam. Olaydan 1-2 ay önce kurtulmaya çalışıyor. Evde bakıma devam ediyor. Desteksiz yürüyemiyorum. Yavuz Yavuztürk ile aile sorunları nedeniyle 4 yıldır görüşmüyor.

“ÇUKUR OLAN KISMA ELLERİ KELEPÇELİ OLAN MURAT’I BIRAKTIK”

Sanık Faysal Gezen, savunmasını diğer sanıklar ve yanında olmadan yapmak istedi. Bu nedenle sanık ve tutukluluk hallerinden uzaklaştırın. Gezen, Mehmet Selim Baybaşin’in talimatıyla Metin’le araca bindiklerinde, Murat Kartal’ın başının bir düşük vaziyette olduğunu ve kendisine ses vermediğini, hep birlikte onu arabadan taşıyıp boş arazide bir çukura birlikte bıraktıklarını anlattı.

ÖLEN BAYBAŞİN’İ SUÇLADILAR

Sanık Metin Atalan da savunmasında olanları söyledi: “Yavuz Yavuztürk dayıma o gün telefon geldi, sinirlendi. Birlikte yola çıktık. Bilmediğim bir yerde beklerken polis olduğunu anladığım iki kişi Murat Kartal’ı getirdi. Arabaya soktular. Dayım, ‘Bizden habersiz polislerle iş çevirmişler’ dedi. Sonra şatoya geçtik. Daha sonra şatoya Mehmet Selim Baybaşin geldi. Gelir gelmez şahsın nerede olduğunu sordu. Sonra bize kızarak, ‘Siz buradan uzak durun’ dedi. Mehmet Selim Murat’a, ‘Sen benim yeğenimi nasıl öldürürsün’ diye hakaret etti. Daha sonra araç içinde de Mehmet Selim Murat’a kızıyordu.Aracı Faysal devamdu, yanında ben yerleşimi, arkadaşı da Murat Kartal ile Mehmet Selim vardı.Murat hayattaydı, oturuyordu, darp edilmemişti.Şatonun dışına çıktık yanımızdan ekip arabası geçince, Faysal üzerindeki harekatı dışarı attı. Biraz daha ilerleyince Mehmet Selim burada durun dedi Murat’la Mehmet Selim aşağı indi, bizi de şatoya gönderdi. obüse gittiğimizi söyledik. Sonra Faysal’ın attığı silaha gittik. Murat arabaya ilk bindirildiğinde elleri kelepçelenmeliydi, daha sonra kelepçesini kim açtı Bilmiyorum”

O sırada sanık avukatı söz alarak “Google’a Mehmet Selim Baybaşin yazdığında, atlı fotoğrafı çıkıyor. Bu kişi geçen yıl öldü. Sanığa bu fotoğraf gösterilebilir mi?” diye sordu. Sanık Atalan da fotoğraftaki kişinin şatoya gelen Mehmet Selim Baybaşin olduğunu söyledi. Mehmet Emin Baybaşin ise fotoğraftaki kişinin Ali Rıza ağabeyinin oğlu olduğunu söyledi.

“ADAM GEBERMİŞ GİTMİŞ BU KONUYU KAPATALIM”

Murat Kartal’ı tutuklanan alan polislerden sanık Erdem Öntürk’ün yaptığı savunmada, sanıklardan Yavuz Yavuztürk’ün Murat Kartal’a ulaşmak için içinden yardım almak istediğini anlatarak, “Bana Murat Kartal’ın telefon numarası verdi. Ben de meslektaşım fatih‘ten yardım istedim. O da Murat Kartal’ın eşyalarını ve evraklarını buldu. Olay günü Murat Kartal’a bir kafenin dışında ulaştık. ifade verilmesi gerektiğini söyledik. O da ‘Tamam’ deyip, araca bindi. Sonra Yavuz’u aradık ve buluştuk. Murat Yavuz’u kaldırdı, ‘Beni polise mi aldırdın?’ dedi. Yürüyüşlerin üstüne yürüdüler” dedi.

Sanık Öntürk, “Biz de gidecektik ama fatih‘in derinlerine kadar gitmeye karar verdik. Biz Silivri’ye giderken Yavuz Yavuztürk’ün yeğeni Hasan beni aradı. Bana, ‘Adam gebermiş gitti bu konuyu kapatalım’ dedi. Benim dünyam yıkıldı. fatih‘le birlikte kurban mı olduk diye düşündüm. Ne netleştirelim diye kolluk birimlerine gittik. İyi kararlarımızın bir parçası olduk” dedi.

Mahkeme duruşmaya devam edeceğini belirterek, ara verilmesini açıkladı.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ağır iddianamede, 4 Şubat 2022’de ceset Büyükçekmece’de bulunan Murat Kartal’ın, şüpheliler tarafından tasarlanarak öldürüldüğü belirtildi. Şüpheliler eski milletvekili Abdulsamet Turgut, Mehmet Emin Baybaşin ve Yavuz Yavuztürk’ün aralarında bulunduğu 11 şüpheli hakkında, ‘Tasarlayarak kasten öldürme’ hapishanesinden, ağırlaştırılmış müebbet hapishane, ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan da 4 görevli 14 tutuk kadar mahkum edildi. Şüpheli iki polis memuru Erdem Öntürk ve Fatih Erkuş hakkında ise ayrıca ‘Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ suçundan 3 yükü 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Abdulsamet Turgut Büyükçekmece Murat Kartal Fatih 3. Sayfa Yerel Güncel Haberler

Yorum yapın