MOTORİZE RAMAZAN DAVULCULARI

ULA, MUĞLA (DHA) – Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde ramazan davulcuları 8 yıldır bisiklet üzerinde davul çalarak yerli sahura kaldırıyor. Davullardan biri motosikleti sürerken binicilerin üzerinde motosikletler davulunu çalıyor.

Sahur şehrindeki kahvede toplanan 18 davulcu, oruç tutanları heyecanmak için yaya olarak ve sokaklara dağılıyor. 2 davulcu ise ilçenin uzak mahallerine ulaşmak için araç kullananlar. Davulculardan biri motosikleti sürerken arka işler. Motosikletli 2 ramazan davulcusu sahurda yaklaşık 15 kilometre yol katediyor. Ramazan davulcuları, 8 yıldır üzerinde olan çalıplar sahur uyanıyor.

‘UZAK SOKAKLARA MOTOSİKLETLİ DAVULCU’

ramazanda davul çaldığını anlatıyor Enver Ula, “uzak sokaklara 2 motosikletli davulcumuz var. Uzak mahallelere sahurda yetişmek için motosikletli davulcularımızı gönderiyoruz. Bizler de ya dauçuz. Motorize davulcularımız uzak mahallelerdeki görevinden sonra işini yapıyor. Zorlukları da var. Geç saate kadar ayakta kalıyoruz. Kimseden bir beklentimiz yok. Hedeflerimizi büyütmek” dedik.

‘DAVULCU SAYISI AZALDI’

Her yıl davulcu, okulunu bildiren Ula yıl öğretmenimiz 32 davulcumuz vardı. Ama davullu sınıfımız demek için 7 bisikletli davulcumuz vardı. Motorize davulcumuz 2’ye düştü” diye diye diye .

MOTORİZE RAMAZAN DAVULCULARI
MOTORİZE RAMAZAN DAVULCULARI
MOTORİZE RAMAZAN DAVULCULARI

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Motosiklet, Karahisar, Uzak, Ula, Güncel, Haberler

Yorum yapın