Moody’s Türkiye’nin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 2,3’e yükseltti

YENİ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisinin bu yılki büyüme tahminini yüzde 2’den yüzde 2,3’e, 2024’e ilişkin büyüme tahminini ise yüzde 3’ten yüzde 4’e yükseltti.
Moody’s, “Küresel Makro Görünüm” Şubat 2023 raporunu yayımladı.
Raporda, çoğu büyük ekonomide sıkı para politikasının ekonomik aktivite ve istihdam üzerindeki etkisi ile küresel büyümenin 2023’te yavaşlamaya devam süresinin beklendiği bildirildi.
G20 küresel ekonomik eğitimin 2022’de yüzde 2,7’den bu yıl yüzde 2’ye düşeceği ve 2024’te ise yüzde 2,4’e yükseleceği tahmin edildiği kaydedildi.
Raporda, gelişmiş ekonomilerdeki tahminin 2023 ve 2024’ün büyük bölümündeki merkez bankalarının puanlarının üzerinde tahmini olacağın öngörüldüğü, önceki olanın ise görünümün görünümünün gösterdiği ifade edildi.
Merkez bankalarının faiz oranlarının piyasaların beklemesinden daha uzun süre kısıtlayıcı tutacağına işaret edilen raporda, para politikasındaki sıkılaştırmanın sonunun kalınlığına ilişkin net algılara rağmen, ne kadar ve ne kadar süre daha kısıtlayıcı faiz oranlarının devamının geleceğinin bilinmediği vurgulandı.
Raporda, ABD, Almanya, Fransa, İtalya, Kanada, Çin, Hindistan, Meksika, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan için 2023 büyüme tahminlerinin yükseldiği, Arjantin, Güney Afrika ve Güney Kore için büyümenin düşeceği tahmin ediliyor.
Gelecek yıl için ise Çin, Türkiye ve Suudi Arabistan ekonomileri için büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edilirken, Fransa, İtalya ve Güney Afrika için tahminlerin düşürüldüğü kaydedildi.
Raporda, Kahramanmaraş merkezli depremin ortadan kaldırdığıki yeniden yapılanma sonuçlarına katılarak Türkiye için 2023 ve 2024 GSYH büyüme tahminlerinin yüzde 2 ve yüzde 3’ten yüzde 2,3 ve yüzde 4’e revize edildiği bildirildi.
ABD için bu beklenti büyüme tahmini büyüme yüzdesi 0,4’ten yüzde 0,9’a, Çin için de yüzde 4’ten yüzde 5’e yükseldi.

Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Ekonomi Haberleri

Yorum yapın