Milli Eğitim Bakanı Özer, Malatya’da konuştu Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bugün Liselere Geçiş Sistemi’ne ( Lgs ) başvuruların kalıcı olduğunu belirten, deprem bölgelerindeki öğrencilerin, isterlerse bölgelerindeki illerinde, ilçelerinde ve çıkmasını, istemeyenlerse farklı illerdekilerden çıkmak istedikleri sınava girebileceklerini söyledi.

Malatya‘nın Battalgazi ilçesindeki Şehit Aytaç Altunörler İlk ve Ortaokulu’nda incelemelerde bulunan Özer, gazetecilere, depremden sonra eğitimi normalleştirmek için her türlü önlemi aldıklarını kaydetti.

Okulları açmadan önce çadır ve konteynerlerde eğitimin sürdürülmesi için her türlü desteği sağladıklarını ve psikolojik desteği depremzedelere ulaştırmaya çalıştıklarını ifade eden Özer, depremin sonundaki illerdeki eğitim ve öğretimin, çeşitli tarihlerde başlatıldığını anımsattı.

Malatya‘daki tüm ilçelerde eğitim başladı

Depremin en çok hücresinde 4 ildeki eğitime belirlenen ilçelerde devam ettiklerine dikkati ele alan Özer, “Mesela geçen hafta Malatya’da 8 ilçemizde, Hatay’da 7 ilçemizde, Adıyaman’da çok sayıda ilçemizde ve Kahramanmaraş’ta 2 ilçemizde eğitim ve öğretime gidiyorduk. o bölgede eğitimden ve öğretimden başlamayı valiliklerimize bırakmıştık.Malatya’da tüm ilçelerde bugün 156 geride kalan eğitim ve öğretim bulunuyor.Yani Malatya’da eğitime başlanmamış hiçbir ilçemiz kalmıyor.Özellikle Çevre, Şehircilik ve İklim yazanlığı Bakanlığımızca sağlama raporu verilen okullara gideceğik, onlar birinci kademede devreye sokuldu ve hızlı bir şekilde eğitim ve öğretime başladı.” dedi.

Özer, Battalgazi ilçesindeki bir okulu ziyaret ettiklerini aktararak, öğrencilerinin mutlu olduğunu dile getirdi.

Öğretmenlerin ise büyük heyecan yaşadıklarına işaret eden Özer, sözlerini sürdürdü:

“Bölgede biz eğitimi ne kadar hızlı bir şekilde normalleştirirsek hayat normalleşecektir. Çünkü eğitim sektörünün çevresinde birçok sektör var. Bu amaçla her türlü imkanımızı seferber ettiğimiz ve her türlü desteği de veriyoruz. ‘daki 5 ilçemizde artık yük olarak taşımalı eğitim ve öğretimi sürdürüyoruz.Çünkü 156 dışındaki eğitim ve öğretime gittikleri için diğer öğrencileri okuyanların aileleri zorluğu çekmesin diye buraları taşıyoruz.Bölgemizde özellikle 8. ile 12.sınıflara, LGS ve YKS’ye hazırlanmalarıyla ilgili de çok ciddi destek veriyoruz.Bugün 3 bin 25 noktada yaklaşık 129 bin öğrencimize LGS, YKS hazırlanma desteği veriyoruz.Bu desteklerimizin sınırlarını ve gelişmelerini her geçen gün artıracağız.Bugün de hiçbiri gibi LGS’ye başvurular başladı.3 Nisan ile 13 Nisan günleri arasında diğer illerdeki okullardan, otomatik olarak kendi okullarında sınava gireceği için kayıtlar otomatik olarak yapılacak. Ama bölgemizdeki kurallar isterlerse bölgedeki illerinde, ilçelerinde, geçmekte, istemeyenlerse farklı illerdekileri çözmek isteyecekler sınava girebilecekler.”

Mahmut Özer Ziya Selçuk Malatya LGS Politika Haberler

Yorum yapın