Milli Eğitim Bakanı Özer: Depremzede öğrenciler LGS’ye istedikleri ilde girebilecek

Milli Eğitim Bakanı Özer: Depremzede olanlar Lgs‘siz istediğinizle girebileceksiniz’

Milli Eğitim Bakanı Özer, Malatya’da öğrencilerinin heyecanına ortak oldu

MALATYA – Uzunca aradan sonra yüzyüze eğitim-öğretimin çıktığı Malatya’da öğrencilerin heyecanına ortak olan Milli Eğitim Bakanı Özer, deprem bölgesinden Liselere Geçiş Sınavı’na gireceklerini il ve ilçeden sınava katılabileceklerini söyledi.

6 Şubat’ta yaşanan deprem sonrası eğitim-öğretimin verildiği Malatya’da bugün sonunda hasarsız 156. eğitim-öğretim başladı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de eğitimin çıkışından biri olan Battalgazi ilçesinde bulunan Şehit Aytaç Altunörler İlkokulu’nu ziyaret etti. Burada öğrenci ve öğretmen ile sohbet eden Bakan Özer, deprem sonrası normalleşme adına Milli Eğitim Bakanlığı olarak her türlü önlemi aldıklarını söyledi.

Okullar kapalıyken çadır kent ve konteyner kentlerde bulunan her türlü desteğin sunulduğuna da dikkat çekici Bakan Özer, deprem bölgesinde 3 kademeden oluşan eğitim sisteminin geçtiğini söyledi. İlk olarak Kilis, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da eğitim-öğretimin 1 Mart sonunda başlatıldığını müşteriler Özer, ardından ise ise Gaziantep, Adana ve Osmaniye’de 13 Mart sonunda okulların açıldığını söyledi.

“Malatya’da artık eğitim-öğretimin başlamadığı ilçe bulunmuyor”

Malatya, Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da ise 27 Mart itibariyle muhtemelen bazı ilçelerde eğitim-öğretime başladığını söylüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı tarafından hasar giderme tamamlanan 156’da kalan eğitimin sağlanmasına katkıda bulunanlar Özer, “Malatya’da artık eğitim-öğretimin başlamadığı ilçe bulunmuyor. mutlu, öğretmen büyük bir heyecan duyacağız.Biz eğitimde ne kadar hızlı bir şekilde normalleştirebilirsek bölgede, çünkü eğitim sektörünün çevresinde birçok sektör de var.Öğrencilerimizin öğretmenleri ile bir araya geldi.Hayatın normalleşmesi için her türlü seferberliği yaptık” dedi.

“129 bin öğrenciye LgsYKS hazırlık desteği”

Bakanlık olarak deprem bölgelerinden gittikleri kitap ve kırtasiye desteği de sağladıklarını ifade eden Bakan Özer, Malatya’da 5 ilçede artık taşımalı eğitim sürecinin beklentilerini söyledi. Yine bölge 8. ve 12. sınıflar için de YKS ve LG sınavları öncesi çok ciddi destek verildiğini söyleyenler Özer, “3 bin 25 merkez 129 bin öğrenciye LGS, YKS hazırlanma desteğini özetledi” ifadelerine yer verdi.

“Öğrencilerimiz istedikleri illerde ve ilçelerdeki sınava girebilecekler”

Liselere Geçiş Sınavı için yapılan başvuruların da bugün sonuçlanacağını ve 13 Nisan’a kadar süreceğini anımsatan Bakan Özer, “Bölgedeki şampiyona istedikleri illerde ve ilçelerdeki sonucu sınava girebilecekler” dedi.

Özer, bu süreçte fedakarca çalışan eğitim camiasına da teşekkür etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Ziya Selçuk Malatya Deprem LGS Güncel Haberler

Yorum yapın