Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı kim olsun? 26 ilde yapılan ankette iki isim öne çıktı

2023 tören hazırlıkları yapılacak törenlerde yapılacak törenlerde yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhur İttifakı’nın adayı olduğunu açıklarken, aday adayı ise henüz adaylığınız. Başta CHP’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bütün kötü bir şey ise adayları olmak, seçilebilecek belli olduktan sonra açıklayacaklarını belirtiyor.

Ancak Millet İttifakı’nın aday adayı olabilecek kulislerde iddialar atılıyor. Anketlerde de sıklık sıktır. Son olarak ASAL tarafından 5-14 Ekim 2022 arasında İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şalıurfa ve Mardin dahil 26 ilde 2 telefonla yöntemin yöntemin 312 test’ille test’ille aday adayı kim olmalı? açıklar yöneticileri yönetti.

Buna göre, yüzde 22.8 ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise yüzde 20.4 ile ikinci sırada yer alıyor.

Millet İttifakı'nın Aday adayı kim olsun?  26 ilde yapılan ankette ilk iki isim öne çıktı

Yavaş’ı yüzde 7.6 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener izledi. Araştırmada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun aday adayı olmayanların oranı yüzde 6,8, HDP’nin cezaevi’ndeki eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için Millet İttifakı’nın aday olmalı diyenlerin oranı 5,3 olacak. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Millet Adayı aday olduğu adayların oranı yüzde 0.9, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin adayı olması muhtemellerin oranı ise yüzde 0.7.

Millet İttifakı'nın Aday adayı kim olsun?  26 ilde yapılan ankette ilk iki isim öne çıktı

Araştırmada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün partisi aday adayının yüzde 0,3 çıkarken, Saadet Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu isteyenlerin yüzde 0.3 oranında çıktı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Millet İ. aday adayının 0,2 olması muhtemel olanların oranı Demokrat Parti Genel başkanı Gültekin Uysal’ın adaylarının yüzde 0.1 oranında istediği olacak.

Millet İttifakı'nın Aday adayı kim olsun?  26 ilde yapılan ankette ilk iki isim öne çıktı

Olgun Kızıltepe

Kemal Kılıçdaroğlu Millet İttifakı Mansur Yavaş Politika Güncel Haberler

Yorum yapın