Metin Şentürk: Sen üşütünce grip olursun ya, biz üşütünce kör olduk

Dünya Engelliler Birliği Başkanı Metin Şentürk, Görme Engelliler Haftası kapsamında konuştu; yaşamına ve görme engelliler için yaptığı çalışmalara dair bilgiler verdi.

DUVAR – Görme engelli sanatçı Metin Şentürk, her yıl 7-14 Ocak’ta farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanan “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” kapsamında açıklamalarda bulundu. 

AA’ya konuşan Şentürk hayat hikayesini ve nasıl görme engelli olduğunu anlattı. Genetik körlükten bahseden Şentürk, şöyle konuştu:

“Biz iki kız, iki erkek kardeş, babam ve ben sağlam doğduk. Baba tarafından gelen genetik körlük vardı. Sizler hayatınızda küçük küçük kazalar yaşadığınızda hiçbir şey olmazken, biz genetik sıkıntıdan dolayı altı kişi kör olduk ailede. Ben düştüm, ağabeyime salıncak çarptı, babam ortaklarının ihanetine üzüntüden… Herhangi bir sorunda hep körlükle karşılaştık. Sen üşütünce grip olursun ya biz üşütünce kör olduk.”

‘AYIP MIDIR FAKİRLİK’

Kosova göçmeni bir ailenin çocuğu olan ve sekiz sene körler okulunda okuduğunu aktaran Metin Şentürk, şunları kaydetti:

“Benim hayatımın mimarı ve meleği annemdir. O okuma yazma bilmeyen Kosovalı kadın öyle bir hayat çizgisi çizmiş ki bana. İlkokulda bir gün eve geldim. Ağlayınca böyle burnu tıkanmış. ‘Anne niye ağladın?’ dedim. ‘Çok üzülüyorum evladım’ dedi. ‘Neye üzülüyorsun anne?’ dedim. ‘Hepiniz kör oldunuz evladım’ dedi. Ben annemin o acısını hissettim, 12-13 yaşındayım. ‘Bak bodrum katta yaşıyoruz, yedi çocuk, sen ve babam dokuz kişiyiz. Biz fakir değil miyiz anne?’ dedim. Sinirlendi, ‘Ayıp mıdır fakirlik?’ diye sordu. ‘Onu demiyorum anne, evde 6 kişi daha görseydi, ışıkları yaksaydı elektrik faturasını nasıl ödeyecektik?’ dedim. Yüzü güldü. Hayatım boyunca beni tanıyanlar bakış açımı değiştirince acılarımın da değiştiğini gördü.”

‘FİGÜRAN MI OLACAKSIN KAHRAMAN MI?’

Oyuncu, müzisyen ve şarkıcılığın yanı sıra Dünya Engelliler Birliği Başkanı da olan Şentürk, engelliler için belirlenen gün ve haftaların farkındalık oluşturmak için var olduğunun altını çizdi. Yaratılan her insanın bir hikayesi olduğunu vurgulayan Şentürk, “Hikayende figüran mı olacaksın, kahraman mı? Herkes kendi hikayesinin kahramanı olmak için yaşamalı. Hikayemizin kahramanı olmak, hayatı yenmek, hayatta bizi üzen, bizi ezmeye çalışan ne kadar zorluk varsa onların üstesinden gelmek demektir.” dedi.

Şentürk, engellilerle ile çalışmalarına dair şu bilgileri verdi:

“Dünya Engelliler Birliği Başkanıyım. Özellikle şimdi Filistin meselesi ve bu soykırımın getirdiği süreçten dolayı engellilik durumu üzerine eklenecek. ‘Ne yapabiliriz’ diye bakmaya çalışıyorum. Bunun dışında şarkılar yazıyorum. Yakında adı ‘Aşık’ olan yeni bir şarkımız çıktı. Şarkı ‘Sen bana çok iyi geliyorsun gerçekten, bunu söylemek istiyorum. Kalbin aynı şeyleri sana da söylüyorsa ben aşık ölmek istiyorum’ diyor.” (HABER MERKEZİ)

Yorum yapın